Etiopii postihlo nejhorší sucho za 40 let. Pomoc se snaží i Česko, třeba mapováním zdrojů vody
Afrika je jako kontinent nejvíce ovlivněná klimatickou změnou. Ukazují to data Světové meteorologické organizace. Na kontinent těžce dopadají opakovaná sucha, vychýlení přirozeného cyklu mezi obdobími dešťů a sucha nebo rostoucí teploty. Zmírnit jejich dopady se snaží mimo jiné i Česká rozvojová agentura, a další organizace. A česká ambasáda v Etiopii k tomu uspořádala Panel klimatické odolnosti.
Data mezinárodní meteorologické organizace ukazují, že, hlavně v severní části kontinentu stoupla teplota oproti předprůmyslovému období často i o víc než dva stupně. To je výrazně víc než jinde ve světě. Etiopii kvůli tomu letos postihlo nejhorší sucho za posledních 40 let, na jihozápadě země v regionu Oromia už čtyři roky po sobě nepřišlo jinak pravidelně se opakující období dešťů. A to pak společnost destabilizuje.
Jižní Ameriku sužuje velké sucho, v Bolívii hrozí nedostatek potravin
Číst článek
Zemědělci kvůli tomu přišli o víc než tři miliony kusů dobytka, snižují se výnosy z polí, a roste kvůli tomu závislost na dovozu potravin z jiných částí světa. A ty mezitím zdražují ať už kvůli neúrodám nebo ruské invazi na Ukrajinu.
Lidé se neuživí, což zvyšuje politickou nestabilitu, vyvolává konflikty a vyhání lidi z domovů. Ať už kvůli konfliktům nebo proto, aby získali obživu jinde. Dopadá to ale i přímo na ty, kdo pijí kávu, ta často pochází právě z Etiopie a pěstuje se v ní staletí. Kvůli rostoucím teplotám to ale na mnoha tradičních místech přestává být možné.
Pomoc z Česka
Česko spolupořádalo panel, který se zaměřuje na zvýšení odolnosti proti klimatické změně. Už teď Česká republika pomáhá desítkami projektů, které se snaží zlepšit podmínky přímo v Etiopii. Česká geologická služba například mapuje zdroje vody v krajině.
Další projekty pomáhají místním zemědělcům zastavit degradaci půdy, její vysychání, nebo erozi způsobenou přívalovými dešti. S tím pomáhá Česká rozvojová agentura, Člověk v tísni a další nevládní organizace, české i zahraniční. Mendelova univerzita tu má projekt výsadby stromů, které udrží vodu v horských oblastech.
Jak řekl velvyslanec v Etiopii Miroslav Kosek, česká podpora pomohla mimo jiné tomu, aby se na 50 tisících hektarů v Etiopii přešlo na praktiky udržitelného zemědělství, což pomohlo zlepšit podmínky 20 tisícům místních zemědělců.