Povstalci z Tigraje přistoupili na příměří vyhlášené etiopskou vládou, požadují ale stažení vojáků

Povstalci v severoetiopském státě Tigraj v neděli přistoupili na příměří, které tento týden jednostranně vyhlásila etiopská vláda. Stanovili si ale také podmínky, k nimž patří požadavek stažení etiopských vojáků z Tigraje. Odejít mají i vojáci ze sousedního etiopského regionu Amharsko, kteří v osmiměsíčním konfliktu podporovali etiopskou armádu.

Addis Abeba Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2021-07-02t143059z_2_210704-185849_ada.JPG

Povstalci vyžadují, aby etiopští vojáci Tigraj opustili (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Boje začaly loni v listopadu. Vláda premiéra Abiye Ahmeda obvinila politickou stranu Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu (TPLF) z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady a vyslala do Tigraje armádu.

Znásilňují, zabíjejí dobytek a ničí úrodu. Hladovění a sexuální útoky se v Tigraji stávají válečnou zbraní

Číst článek

Vláda pak předčasně ohlásila vítězství, ale později zabředla do dalších bojů s TPLF. Pomáhaly jí jednotky z Amhary a eritrejská armáda.

V pondělí se bojovníci TPLF zmocnili střediska Tigraje města Mekele, jež měla etiopská armáda v rukou od loňska. Addis Abeba vyhlásila jednostranné příměří, avšak TPLF pokračovala v boji.

V neděli povstalci na klid zbraní přistoupili, ale požadují nejen stažení etiopské armády a jejích spojenců, ale rovněž uznání vlády TPLF v Tigraji.

Výzva k ukončení bojů

Na ukončení bojů naléhá OSN a zahraniční vlády, protože v Tigraji jsou hladem ohroženy tisíce lidí a nelze k nim dopravit humanitární pomoc.

„Pokud budeme mít záruky, že naše lidi nečeká další invaze, v principu s příměřím souhlasíme. Před uzavřením konečné dohody je ale třeba, aby byly vyřešené palčivé problémy,“ uvádí se v prohlášení podepsaném „vládou v Tigraji“.

Dokument také požaduje, aby OSN zajistila nezávislé vyšetřování „hrůzných zločinů“ spáchaných v bojích a aby za důsledky svých činů nesli odpovědnost Ahmed a prezident Isaias Afwerki.

Vláda v Addis Abebě s vedením Tigraje jednat odmítá, protože TPLF považuje za teroristickou organizaci.

Podle OSN je v Tigraji na pokraji hladu 1,8 milionu lidí a 400 000 lidí už hladem trpí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme