Eurodeník - 9. díl: Někteří Francouzi se zbavují lístků, mají strach o bezpečnost
Na evropském fotbalovém šampionátu se objevily potíže, se kterými se na začátku turnaje moc nepočítalo - bitky mezi fanoušky, katastrofální stav trávníků na některých stadionech či krádeže na oficiálních parkovištích. Na druhé straně obavy z teroristických útoků se zatím naštěstí nenaplnily. Přesto ale atmosféru mistrovství Evropy poznamenaly.
„Na první fázi turnaje jsem měl čtyři vstupenky, ale na žádný zápas jsem nešel. Lístky jsem prodal a koukal jsem se doma na televizi,“ říká pětatřicetiletý bankovní manažer Guillaume
Odradila ho bezpečnostní opatření. Nechce jít na stadion dvě hodiny před zápasem, čekat ve frontě na kontroly a pak se dlouho dostávat ze stadionu domů, ale hlavně se necítí úplně v bezpečí.
Jan Šmíd zjistil ve Francii od jednoho z místních důvody, proč prodává lístky a nechce na stadion
„Podobné akce musí být velkým svátkem a ne, aby všude hlídali policisté a aby stadion vypadal jako pečlivě střežená pevnost,“ dodává.
Opatření se zatím osvědčila, na rozdíl od Guiillauma většinu fanoušků neodradila - tedy těch, kteří přijeli podpořit svá mužstva z různých zemí. Ale stín nejistoty zůstává i u těch, které bychom na stadionech čekali, tedy u bývalých fotbalistů.
V Lille bydlí bývalý reprezentační stoper David Rozehnal, který hraje v nedalekém belgickém Ostende, první týden turnaje vůbec neviděl. „Zahajovací zápas Francie jsme viděli na dovolené jen na malé televizi,“ říká.
Gejzír fotbalové radosti: Islandský komentátor vášnivě slavil postup
Číst článek
Čeští fotbalisté hráli svůj poslední zápas v Lens, které je od Lille jen několik desítek kilometrů. David Rozehnal ale zápas přímo na stadionu neviděl.
„Na zápas jsem chtěl jet se synem, ale po tom, co se stalo v Paříži a v Belgii jsem to přehodnotil a radši jsem se koukal doma, než abych se stresoval na stadionu a při bezpečnostních prohlídkách,“ vysvětluje David Rozehnat.
