Americký novinář Gershkovich je vinen ze špionáže, rozhodl ruský soud. Za mřížemi má strávit 16 let

Ruský soud v Jekatěrinburgu shledal v pátek amerického novináře Evana Gershkoviche vinným ze špionáže. A odsoudil jej k 16 letům vězení. Oznámily to tiskové agentury. Obžaloba žádala pro novináře 18 let ve vězeňském táboře s přísným režimem.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 14:43 19. 7. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reportér listu Wall Street Journal Evan Gerškovič, který stojí před soudem kvůli obvinění ze špionáže v uzavřeném prostoru pro obžalované před soudním slyšením v ruském Jekatěrinburgu.

Reportér listu The Wall Street Journal Evan Gershkovich | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Zpravodaj listu The Wall Street Journal, jeho zaměstnavatel i americká vláda obvinění odmítali. Odsouzení podle médií může otevřít cestu k případné výměně vězňů mezi Ruskem a Spojenými státy.

Rusko viní Gershkoviche z práce pro CIA. Konkrétně měl získávat informace o Uralvagonzavodu

Číst článek

Podle některých diplomatů totiž Rusové Gershkoviche pravděpodobně zadrželi ve snaze pořídit si „zásobu“ amerických občanů, které by mohli vyměnit za ruské občany zadržované na Západě. Rusko výměnu vězňů včetně Gershkoviche nevyloučilo.

Soud se v pátek konal za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením veřejnosti a médií, v Jekatěrinburgu na Urale, kde agenti ruské tajné služby FSB novináře zadrželi loni koncem března při reportážní cestě.

Gershkovich dosud strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice. Dvaatřicetiletý novinář, jehož rodiče do USA emigrovali ze Sovětského svazu, je prvním západním žurnalistou uvězněným kvůli obvinění ze špionáže v postsovětském Rusku. Proces začal 26. června.

Bez důkazů

Ruská generální prokuratura vinila Gershkoviche, že na pokyn americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) „shromažďoval tajné informace“ o zbrojovce Uralvagonzavod, jejíž závod asi 150 kilometrů severně od Jekatěrinburgu vyrábí a opravuje tanky a další vojenskou techniku.

2:48

Americký novinář je už rok držený v Rusku za špionáž ve vězení Lefortovo. Je známé jako mučírna z dob KGB

Číst článek

Žádné důkazy, kterými by obvinění podpořily, ruské úřady dosud nezveřejnily, poznamenala v minulosti AP.

Bílý dům označil proces s Gershkovichem za vykonstruovaný a jeho vazbu za neoprávněnou. Washington požaduje jeho propuštění na svobodu. Moskva podle Bílého domu využívá Gershkoviche jako vyjednávací páku.

Mnoho novinářů opustilo Rusko poté, co ruský prezident Vladimir Putin v roce 2022 vyslal ruská vojska na Ukrajinu a v zemi začaly platit zákony postihující dlouhými tresty vězení to, co ruské úřady označují za diskreditaci ruských ozbrojených sil nebo šíření lží o armádě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme