Gershkovich se dostal na svobodu a vrátil se do Spojených států v rámci výměny vězňů mezi Ruskem a západními zeměmi. Novináře zatkla tajná služba loni na konci března v restauraci v Jekatěrinburgu.
Rusko a Bělorusko dohromady propustily 16 lidí, včetně novináře Evana Gershkoviche nebo rusko-americké novinářky Alsu Kurmaševové. Podívejte se na přehled dalších významných propuštěných vězňů.
Na letišti ve Washingtonu je přivítaly jejich rodiny, americký prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová. Na svobodu z ruského a běloruského zajetí se dostalo celkem 16 lidí.
„V novinářských kruzích už se dávno povídalo, že se přeci jen něco chystá mezi Ruskem a západními zeměmi, především Spojenými státy. Naděje tam byla,“ říká Jaroslav Šimov z ruské redakce RFE.
Součástí výměny by měli být občané USA, Německa, Polska, Slovinska, Norska, Ruska a Běloruska. 10 vězňů, včetně dvou nezletilých, mělo být přesunuto do Ruska, tři do USA a 13 do Německa.
Spekulace se objevily v předchozích dnech, kdy bylo na neznámé místo z trestaneckých kolonií převezeno několik odpůrců ruského režimu, amerických občanů vězněných v Rusku a dalších trestanců.
Loni v červnu, když chtěla odletět z ruské Kazaně, kam se přijela postarat o nemocnou matku, jí v tom úřady zabránily. „O procesu jsme se dozvěděli ze zpráv,“ řekl v rozhovoru manžel Pavel Butorin.
Americký novinář Evan Gershkovich si má odpykat 16 let vězení, rozhodl ruský soud podle agentur. Shledal jej vinným ze špionáže. Obžaloba žádala 18 let.
Soud se koná za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením veřejnosti a médií, v Jekatěrinburgu na Urale, kde agenti ruské tajné služby FSB novináře zadrželi loni koncem března při reportážní cestě.
Rusko viní Evana Gershkoviche, že na Urale shromažďoval informace pro americkou CIA o produkci místní zbrojovky. Žádné důkazy ale nepředložilo. Novinář je ve vazbě už více než rok.
Minulý týden ruská prokuratura uvedla, že reportér stane před soudem ve městě Jekatěrinburg, kde byl zadržen. Gershkovich je obviněný ze shromažďování informací pro americkou tajnou službu CIA.
Rok po zadržení Evana Gershkoviche provedly ruské úřady další zátah na novináře z nezávislých médií. Ve vazbě jich skončilo šest. Jak jsou na tom žurnalisté v Rusku, rozebírá podcast Na východ!.
Policie ho zadržela letos v březnu v Jekatěrinburgu, kde podle ruské tajné policie FSB sbíral na pokyn Spojených států tajné informace týkající se vojensko-průmyslového komplexu.
„Žurnalistika není zločin a zadržení Kurmaševové je dalším důkazem, že Rusko je odhodláno potlačit nezávislé zpravodajství,“ uvedlo novinářské sdružení.
Novinář i list obvinění ze špionáže opakovaně odmítli jako zcela nepodložená. Gershkovich je prvním americkým zpravodajem od doby studené války, který byl v Rusku zadržen kvůli obvinění ze špionáže.
Gershkovich byl v soudní síni v prosklené kleci vyhrazené pro obžalované. Podle agentury AFP to bylo poprvé od jeho zadržení, co ho média mohla spatřit.
Americké úřady opakovaně varují své občany pobývající v Rusku, aby co nejdříve odjeli. Ti, kteří v Rusku zůstali, jsou ovšem s jistou mírou nebezpečí smířeni.
Jednatřicetiletému novináři listu Wall Street Journal hrozí až 20 let odnětí svobody. Gershkovich i Wall Street Journal obvinění ze špionáže odmítli jako zcela nepodložená.