Evropská unie uzavřela s Maďarskem kompromis. Ukrajina dostane 18 miliard, Budapešť více z fondů

Velvyslanci zemí Evropské unie se shodli na společné půjčce 18 miliard eur (asi 440 miliard korun) pro Ukrajinu a globální patnáctiprocentní dani pro velké nadnárodní firmy. Na twitteru to oznámilo české předsednictví Rady EU. Maďarsko, která obě dohody dlouhodobě blokovalo, stáhlo veto při souběžném jednání o svých penězích z unijních fondů.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po nástupu prezidenta Viktora Orbána v roce 2010 se Maďarsko propadlo na světovém žebříčku svobody tisku z 23. příčky na 89.

Rada Evropské unie přistoupila na kompromis, Orbán by první peníze měl dostat v lednu | Foto: John Thys | Zdroj: Reuters

Podle diplomatického zdroje zmrazí evropský blok Budapešti z kohezních fondů přibližně 6,3 miliardy eur. Evropská komise přitom kvůli obavám z nedostatečného fungování právního státu v zemi navrhla zablokovat 7,5 miliardy.

Evropská komise navrhla zablokovat Maďarsku přes sedm miliard eur. Dosavadní reformy podle ní nestačí

Číst článek

Ostatní členské země v pondělí schválily také maďarský plán obnovy, na jehož základě může země dostat 5,8 miliardy eur z mimořádného fondu vytvořeného v reakci na pandemickou krizi. Jejich výplata bude podmíněna dalšími reformami.

Jednotlivé body dohody musí formálně stvrdit členské státy, aby vstoupily v platnost. Maďarsko by první peníze mělo dostat v lednu.

Komise navrhla zmrazit 65 procent maďarského podílu na trojici fondů určených pro rozvoj méně vyspělých regionů v rozpočtovém období 2021 až 2027, neboť podle ní Budapešť nemohla zaručit dostatečnou ochranu unijních peněz před korupcí, klientelismem či neprůhledným systémem veřejných zakázek. Maďarsku zároveň hrozilo, že přijde o miliardy z fondu obnovy, pokud Evropská unie neschválí jeho plán do konce roku.

Maďarsko, které se potýká s vážnými ekonomickými problémy, se rozhodlo po letech odmítání přijmout sérii reformních kroků, které však komise opakovaně označila za nedostatečné. Zároveň při vyjednávání blokovalo zmíněné dohody, přičemž válkou těžce zkoušená Ukrajina o finanční pomoc Unii žádala stále naléhavěji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme