Francie se obává šíření nakažlivějších mutací koronaviru. Nemocnice přešly do krizového režimu

Francouzská vláda uvedla nemocnice do krizového režimu. Připravuje se tak na případnou další vlnu epidemie koronaviru. Reaguje také na šíření nakažlivějších mutací v zemi – kromě té britské se ve stovkách případů potvrdila o pacientů i jihoafrická varianta viru.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Covidové oddělení v nemocnici v Marseille

Šíření nakažlivějších mutací koronaviru vytváří ve Francii obavy z rostoucího tlaku na nemocnice | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: Reuters

Francouzské ministerstvo zdravotnictví ke čtvrtku zmobilizovalo veškerý svůj personál i rezervy. A také uvolnilo co nejvíce lůžek na resuscitačních odděleních a jednotkách intenzivní péče. Resort tímto způsobem dal zároveň nemocnicím čas, aby si rozmyslely, které zákroky budou moct v krizových případech odložit.

Česko jako ‚covidový kotel Evropy‘. Jiné země už pomalu uvolňují, Slovensko drtí počty úmrtí

Číst článek

„Umožňuje nám to se rozhodnout teď. Místo toho, abychom to dělali, až budeme mít nůž na krku a nebudeme mít na výběr. Můžeme si teď rozmyslet, jaké zákroky můžeme přesunout o jeden nebo dva týdny,“ popsal televizi BFMTV lékař z nemocnice na předměstí Paříže Édouard Obadia. Nařízení vlády platí pro nemocnice všude ve Francii bez ohledu na současný stav epidemie v jednotlivých regionech.

Ministerstvo zdravotnictví také varuje, že na rozdíl od minulého roku budou daleko obtížnější přesuny nemocných pacientů do volnějších nemocnic. Zpřísnilo i podmínky pro nakažený covidový personál.

I když budou mít zdravotníci lehčí nebo bezpříznakový průběh nemoci covid-19, musí zůstat doma – ti s klasickou či britskou variantou týden, u brazilské a jihoafrické mutace pak bude povinná desetidenní izolace.

Obtížné měsíce

Nakažlivější varianty koronaviru tak zvýšily obavy o další vývoj epidemie v zemi. Francouzští odborníci, včetně člena vědecké rady profesora Fontaneta, varují, že následující dva měsíce budou pro Francii velmi obtížné.

Mluvčí vlády Gabriel Attal ve středu potvrdil, že situace ve Francii je velmi křehká. „Tlak na nemocnice zůstává velmi silný, a to především na resuscitačních odděleních. Naši zdravotníci jsou vyčerpaní. Situace je tak křehká, že stačí velmi málo k výraznému zhoršení,“ uvedl Attal a varoval před šířením jihoafrické mutace koronaviru.

Stovky případů už zaregistrovali například na severovýchodě Francie v departmentu Moselle.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme