Francie odvysílá nový dokument o ruských špionech. Dva z nich jsou podezřelými u výbuchu ve Vrběticích
Francie, hnízdo špiónů. Tak se jmenuje nový dokumentární film, který večer odvysílá francouzská veřejnoprávní televize. Části snímku už televize zveřejnila a ukazují snahy ruských špionů proniknout do blízkosti politiků i novinářů.
Dokument popisuje, jak se ruští špioni snažili získat spolupracovníky ve Francii. Konkrétně měli zájem například o novináře. Dokument popisuje jeden konkrétní případ, jak francouzského nezávislého novináře Romana Mielcareka kontaktoval v roce 2013 jistý Sergej Solomasov. Později se ukázalo, že to byl přidělenec ruské ambasády.
,Kampaň k získání spolupracovníků.‘ Ruský špion ve Francii předstíral, že je Čech hledající doučování
Číst článek
Solomasov se o francouzského novináře zajímal i proto, že se zabýval vojenskými tématy. Novinář v dokumentu popisuje, že se s ruským špionem sešel a ten se rychle snažil zjistit jeho slabé stránky. Ptal se ho na soukromí, ptal se ho na to, kolik vydělává, s kým žije a podobně. Nedlouho po této schůzce tohoto francouzského novináře kontaktoval člen francouzské kontrarozvědky a informoval ho o tom, že Solomasov je ruským agentem.
Schůzky pokračovaly i nadále, protože francouzský novinář začal spolupracovat s francouzskou kontrarozvědkou, právě proto, aby jim poskytl další informace o ruském agentovi. Před dvěma lety informoval francouzský deník Le Monde o tom, jak se ruští agenti pokoušeli získat pro spolupráci mladé studenty vysokých škol prostřednictvím serveru Leboncoin, což je server, kde lidé nabízejí nebo nabízeli doučování. Také se tam prodávají věci z domácnosti. Takže i tento kanál ruští špioni využívali k získávání spolupracovníků.
Chtěli do vysoké politiky
Chtěli se dostat i do okolí vysoce postavených francouzských politiků. Třeba zmíněný Sergej Solomasov, se před prezidentskými volbami v roce 2017 snažil dostat do okolí lídra levicového hnutí Nepoddaná Francie a taky neúspěšného prezidentského kandidáta Jeana-Luca Mélenchona. Využít k tomu chtěl jeho tehdejšího poradce pro zahraniční a vojenské otázky Djordje Kuzmanoviče.
Pro Putina bylo nejdůležitější Německo. Ignorovali jsme varovné signály a chtěli pohodlí, říká novinářka
Číst článek
Sám Kuzmanovič právě v tomto dokumentu francouzské veřejnoprávní televize popisoval, že se Rusům Mélenchonova politika líbila, protože Mélenchon navrhoval například odchod Francie ze Severoatlantické aliance. Rusové prý tehdy Nepoddané Francii nabízeli na prezidentskou a další politické další kampaně 500 000 eur, v přepočtu tedy přes dvanáct a půl milionu korun. Poradce tohoto bývalého prezidentského kandidáta Jeana-Luca Mélenchona v dokumentu uvádí, že byl okamžitě proti přijetí této finanční podpory.
Francie před dvěma lety vyhostila přes 30 ruských diplomatů s vysvětlením, že přítomnost těchto lidí na území Francie byla proti bezpečnostním zájmům země. Z tohoto poměrně strohého vyjádření lze vyvodit i to, že to mohli být, a pravděpodobně byli, také špióni. Francie je vyhostila pár měsíců po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru roku 2022, v době, kdy byly zveřejňovány informace o masakru v ukrajinské Buči, to byla taky koordinovaná akce.
Výbuch ve Vrběticích
Tehdy ruské diplomaty vyhošťovalo několik evropských zemí včetně například Německa i České republiky. Ve východní Francii měli údajně základnu i ruští agenti podezřelí z výbuchu ve Vrběticích.
Deník Le Monde to zdůvodnil tím, že tam měli klid na práci. Mezi lety 2014 a 2018. přechodně bydleli ve městech jako je Évian a Chamonix, což jsou poměrně luxusní resorty v Savojských Alpách zároveň to měli blízko do Švýcarska na letiště do Ženevy.
‚Macron nás zradil.‘ Desítky tisíc lidí ve Francii demonstrovaly proti novele imigračního zákona
Číst článek
Tyto základny využívala právě speciální jednotka ruské rozvědky GRU s označením 29155 a jistě si posluchači vydat vybaví, že součást této jednotky jsou nebo byli právě i špióni Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, právě podezřelý z podílu na výbuchu ve Vrběticích.
Tito špioni měli využívat právě základny na východě Francie. Podle zdrojů deníku Le Monde ruští agenti z východní Francie neorganizovali žádném diverzní akce přímo ve Francii, ale spíše organizovali a podíleli se na činnostech ruské rozvědky a agentů jinde ve světě, tak, jako třeba ve Vrběticích.