Francouzi obsadili Kidal, poslední baštu islamistů v Mali

Francouzská armáda v Mali obsadila poslední baštu islamistů, město Kidal, a chce co nejdříve předat velení nad akcí africkým jednotkám pod patronátem OSN. Francouzi v noci dopravili své jednotky do Kidalu letecky a nyní by měli postupně obsazovat jednotlivé ulice a čtvrti města.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malijský voják ukazuje zbraně zabavené islamistům v Timbuktu.JPG

Malijský voják ukazuje zbraně zabavené islamistům v Timbuktu.JPG | Zdroj: Reuters

Scénář byl stejný jako v předchozích případech při obsazení Gao a Timbuktu. Islamisté se stáhli ještě před příchodem jednotek.

V Kidalu ale zůstávají nadále některé skupiny Tuaregů, kteří tvrdí, že nad městem mají stále kontrolu. „Jsou to skupiny, které nejsou islamistické a spíše usilovaly o nezávislé území pro Tuaregy,“ upozorňuje arabista Štěpán Macháček, který působí v zahraniční redakci Českého rozhlasu.

Tuaregové tvrdí, že chtějí s maliskou vládou vyjednávat. Předat Kidal do rukou maliské armády odmítají ze strachů před násilím, kterého by se mohli vojáci dopouštět na místním obyvatelstvu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si komentář arabisty Štěpána Macháčka k aktuální situaci v Mali

Několik afrických zemí již přislíbilo vyslat do Mali své vojáky. Nejpočetnější kontingent nabídly Nigérie, asi 2000 vojáků, a Čad, který slíbil 1200 vojáků. Mise s názvem AFISMA, která bude pověřena rezolucí OSN, má spadat pod velení Africké unie.

Mezinárodní operace proti islamistům v Mali přijde bezmála na jednu miliardu amerických dolarů. Číslo zaznělo ze strany afrických vůdců na dárcovské konferenci v etiopské Addis Abebě. Přislíbená je zatím asi polovina této částky a největšími dárci jsou Japonsko a Spojené státy.

Francouzi i po předání velení Africké unii v Mali zůstanou. Připojit by se k nim měli i vojáci z několika dalších evropských zemí. Britský premiér David Cameron slíbil vyslat do Mali 350 vojáků.

Evropské síly ale nebudou mít bojové úkoly, měly by se zabývat výcvikem malijské armády, která je v současné době ve stavu rozkladu. „Hovořilo se i o tom, že by i Česká republika nějakým způsobem do této mise Evropské unie přispěla,“ dodává Macháček.

Štěpán Macháček, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme