Francouzští chovatelé se bojí nadměrného dovozu husích jater z Maďarska
Maďarská husí játra zaplavují Francii. Až dvě třetiny této tradiční lahůdky zkonzumované místními gurmány totiž překvapivě pochází z Maďarska. Zejména ti Francouzi, kteří patří k největším chovatelům hus a kachen, vidí v maďarském dovozu nekalou konkurenci.
V podvědomí řady Francouzů stále přetrvává představa, že jedna z jejich nejoblíbenějších specialit foie gras, tedy tučná játra hus či kachen, pochází z jihozápadní části země. Místní chovatelé dokonce v roce 2000 dosáhli toho, aby jim Evropská unie uznala pro kachny geografické označení, které má chránit původní místní výrobky před napodobeninami.
Francouzští chovatelé teď ale s hrůzou zjistili, že Maďaři se jim pletou do výroby husích jater, a proto by chtěli získat podobnou geografickou ochrannou značku také pro své husy. Pokud nezavedou nějakou ochranu, maďarská husí játra je prý zničí.
Zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek se zajímal o vývoz maďarských husích jater do Francie
„Možná budou muset označit játra z Maďarska výrazněji, aby Francouzům bylo jasné, že nejedí vždy francouzská játra, ale dovezená z Maďarska a ve Francii jen zpracovaná. Tady v Maďarsku teď citují největšího francouzského dovozce, který použil zajímavé přirovnání – koho už zajímá, že švýcarská čokoláda je z afrického kakaa?“ informuje z Budapešti zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek.
Maďarsko, které je mimochodem největším výrobcem husích jater na světě, ročně vyveze do Francie asi tisíc tun této delikatesy. Největším odběratelem maďarských výrobků je právě Francie. Konzumentům prý ani nevadí, že maďarské husy i kachny jsou krmeny uměle, tedy téměř „nehumánním“ způsobem.
Právě tento způsob krmení vyvolal asi před třemi lety spor mezi maďarskými výrobci a německými ochránci zvířat. Organizace Čtyři tlapy natočila děsivá videa o násilném krmení hus v Maďarsku a vedla v Německu a Rakousku kampaň za to, aby se tato drůbež nenakupovala.
V důsledku toho největší farmy v Maďarsku zkrachovaly a stovky lidí přišly o práci. Ti se teď obrátili na evropský soud. Vláda navíc začala prošetřovat činnost organizace Čtyři tlapy, protože prý nebyla v souladu se zákonem.