Ukrajinská kontrarozvědka odhaluje informátory. Za tipy Rusům berou 500 hřiven, hrozí jim ale doživotí

Dělostřelecké údery jsou na východní Ukrajině téměř neutuchající. Velké množství z nich je vedeno tzv. naslepo, některé však míří na pečlivě vybrané a vysoce hodnotné cíle, jakými jsou vojenské tábory, sklady zbraní nebo přímo velitelství ukrajinské civilní kontrarozvědky SBU v Kramatorsku, jež bylo částečně zničeno v prvních týdnech války.

Ukrajina Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dny NATO v Ostravě, ujázka zásahu proti pašerákům

Policejní zásah (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle SBU se Rusové silně spoléhají na informátory, které využívají k vytipování svých cílů či následnému vyhodnocování úspěšnosti útoků. Zásahy proti těmto ruským spolupracovníkům provádí ukrajinská civilní kontrarozvědka i dvakrát denně.

Důvody pro kolaboraci se různí. Poměrně spolehlivým zdrojem jsou ruští občané, kteří do donbaské oblasti přišli na začátku války a začlenili se do společnosti.

Ruská kontrarozvědka na několik hodin zadržela diplomata z Ukrajiny. Tvrdí, že přebíral tajná data

Číst článek

Další skupinou jsou političtí aktivisté a sympatizanti s Putinovým režimem. Těch je však čím dál tím méně. „Dokonce i spousta těch, kteří podporovali ruskou agresi v roce 2014 spojenou s vyhlášením Doněcké a Luhanské lidové republiky, změnila svůj pohled na Rusko, když viděla, co se stalo v Mariupolu, Charkově, Buče a na stovce dalších míst,“ svěřil CNN jeden z agentů SBU.

Ukazuje se, že ideologie dnes už není tak silným hnacím motorem.

Pro nejvíce lidí jsou hlavní motivací pro spolupráci s okupanty peníze. Přitom se nejedná o nikterak velké sumy. Z informací od zadržených podezřelých vyplývá, že za informaci využitelnou například k zaměření cílů nabízí Rusové kolem 500 hřiven (340 korun).

Sídlo ukrajinské tajné služby SBU | Foto: Lavana | Zdroj: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

K rekrutování informátorů využívají aplikaci Telegram.

Po zadržení a výslechu jsou podezřelí postaveni před soud. Pokud se podaří prokázat, že jejich aktivity vedly ke smrti či vážným následkům, hrozí jim až doživotní vězení.

Takový verdikt už vyslechl také první ze zadržených a obžalovaných ruských vojáků, jednadvacetiletý seržant Vadim Šišimarin. Další budou pravděpodobně brzy následovat, ukrajinské úřady uvedly, že v celé zemi zaznamenaly více než deset tisíc válečných zločinů.

Alena Panovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme