Garmisch-Partenkirchen si připomíná spojení města. Nařídil ho Hitler

V Garmisch-Partenkirchenu v těchto dnech závodí alpští lyžaři v rámci mistrovství světa a právě na dnešek připadá 75. výročí zakončení akce, která poprvé zneužila spojení symbolů olympismu a nacismu. Zimní olympijské hry v roce 1936 posloužily Adolfu Hitlerovi k příkazu spojit Garmisch s Partenkirchenem. Místní lidé se tímto výročím příliš nechlubí a také název jejich města je citlivou záležitostí. V hornobavorském středisku jejich reakce natáčel redaktor Jan Kaliba.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžování - Centrum Garmische, nedaleko lázeňský dům s výstavou

Lyžování - Centrum Garmische, nedaleko lázeňský dům s výstavou | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Řidič, který vozí novináře z tiskového střediska na závodiště a zpátky, si neví rady s otázkou, kde je hranice: „No teď jsme v Garmischi, a když přejedu řeku Partnach, tak se ocitneme v Partenkirchenu. Myslím jinou řeku, tahle se jmenuje Loisach.“

Hranici mezi dvěma částmi svého města přejíždí v těchto dnech nesčetněkrát, ale vůbec se nad tím nepozastavuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Hitler před 75 lety spojil Ga s Pa

Výpovědi dvou dobrovolnic však vyjadřují rivalitu obou částí: „Já jsem z Partenkirchenu. Tohle dělení je pro nás velmi důležité. Vždycky říkám, že jsem z Garmisch-Partenkirchenu nebo jenom z Partenkirchenu. Naše část města trochu trpí tím, že název Garmisch-Partenkirchen je moc dlouhý. Každý říká: ‚Jedu do Garmische‘ a Partenkirchen vždycky přijde zkrátka. A přitom je starší,“ stěžuje si Magda.

Její kolegyně Maria se tomu směje: „Dneska je to spíš legrace. Ale dřív to s sebou trochu neslo problémy. A co se týče toho zkracování názvu našeho města, mně to nevadí – já jsem z Garmische.“

Výstava má přinést vyrovnání

Hitlerovské Německo pořádalo v roce 1936 dvoje olympijské hry. Letní berlínské se uvádějí jako příklad zneužití olympijské myšlenky k demonstraci síly Třetí říše. Ale totéž se už o půl roku dříve stalo při zimních hrách. Aby je v Horním Bavorsku mohli uspořádat, museli k 1. lednu 1935 uměle vytvořit středisko Garmisch-Partenkirchen.

Postarší pan Walter tuto nutnost potvrzuje: „Starostové obou částí byli národní socialisté, kteří chtěli své město zviditelnit. Hádali se, kde bude stát jaké sportoviště, třeba hokejový stadion. Kdyby ty dvě obce administrativně nespojili, organizace her by byla velmi problematická.“

Lyžování - Němečtí sportovci nastupují. Garmisch-Partenkirchen 1936 | Foto: Jan Kaliba

Pan Walter provází výstavou, která se jako první věnuje nejen sportovním, ale i společenským aspektům zimní olympiády 1936. Je si jistý, že výstava přinese i záporné ohlasy.

Jeho očekávání dokládá hned první tablo, které návštěvník výstavy spatří. Pod olympijskými kruhy visí znak hákového kříže obkroužený nápisem „Židé jsou nežádoucí“. K vidění jsou také fotografie, na nichž Hitler s Göbbelsem rozdávají na čestné tribuně podpisy.

„Z téhle strany jsme tady v Garmischi naši olympiádu nikdy neukazovali. Snad dostaneme šanci za sedm let hostit další hry, které už budou bez takového politického pozadí a všechno se urovná,“ připomíná Walter, že Garmisch-Partenkirchen usiluje o pořadatelství části her v roce 2018 v rámci mnichovské kandidatury.

Jan Kaliba, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme