Tisíce zavražděných a zmizelých domorodých žen v Kanadě: šlo o genocidu, stojí v závěru vyšetřování
Vyšetřování kanadského vládního výboru je u konce. Úmrtí více než tisíce domorodých žen a dívek v posledních dekádách označilo za genocidu, odpovědnost nese Kanada. „Zklamali jsme vás, ale dál to nedovolíme. Všem přeživším a rodinám, kteří tu jsou nebo poslouchají, chci, abyste věděli, že touhle zprávou to nekončí,“ vzkázal kanadský premiér Justin Trudeau s příslibem nového akčního plánu k řešení násilí na domorodých ženách, informuje Al-Džazíra.
V dokumentu, který čítá více než 1200 stran a byl kanadskou vládou zveřejněn v pondělí, stojí, že za násilím stojí dlouhodobá diskriminace proti domorodcům a neschopnost kanadských úřadů občany chránit.
Podle zjištění kanadské policie zveřejněných v roce 2014 bylo mezi lety 1980 až 2012 zavražděno bezmála 1200 domorodých žen. Další tisíce zmizely. Zatímco domorodé ženy a dívky představují pouze čtyři procenta z celkové populace Kanady, v průměru čelí vyšší míře kriminality, chudoby i závislosti, upozorňuje v článku Al-Džazíra.
Závěrečná zpráva výboru byla prezentována během emotivního shromáždění v kanadském městě Gatineau nedaleko hlavního města, kam dorazily také stovky přeživších, příbuzných obětí i vládní představitelé včetně Trudeaua. Součástí zprávy je i přes 231 doporučení, jak předejít budoucímu násilí proti domorodým ženám v Kanadě.
Podle Magdaleny Fiřtové z Katedry severoamerických studií, Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zpráva upozorňuje na pokračující kolonialismus kanadské společnosti vůči původním obyvatelům.
„Je důležité si uvědomit, že vše vychází z hluboké historie, kdy původní obyvatelé ustupovali těm imigračním vlnám a kanadské společnosti a aplikovala se na ně politika vyhlazování ve smyslu asimilace do společnosti, nikoliv integrace," uvedla ve ve vysílání Českého rozhlas Plus.
Kolonialismus a diskriminace
Byl to právě Trudeau, který udělal z vyrovnání s kanadskou koloniální minulostí jeden z hlavních bodů kampaně v roce 2015 a od svého zvolení se omluvil za několik křivd z minulosti.
Na shromáždění přislíbil mimo jiné představení akčního plánu řešení násilí na domorodých ženách. Někteří kritici však namítají, že kanadský premiér během ceremoniálu nepředstavil žádné konkrétní kroky či legislativu.
Obhájkyně práv dětí a profesorka Cindy Blackstocková uvedla, že Trudeau nenabídl nic víc než slova, a upozornila i na fakt, že ve vládním rozpočtu nejsou na implementace navrhovaných změn přiřazeny žádné finanční prostředky, cituje The Guardian.
„Tenhle kolonialismus, tahle diskriminace a genocida vysvětluje vysokou míru násilí proti domorodým ženám, dívkám a lidem 2SLGBTQQIA (homosexuálům, bisexuálům, transsexuálům, queerům, neurčeným, asexuálům, lidem, co se definují jako obě pohlaví a mezipohlavním – pozn. redakce),“ uvedla podle serveru Al-Džazíra Marion Bullerová, která vyšetřování vedla.
Život pod dohledem. Indiánský kmen rozděluje plot mezi Spojenými státy a Mexikem
Číst článek
„K demontáži kolonialismu v kanadské společnosti je zapotřebí zásadní změna v přístupu, která musí přicházet ze všech úrovní vládních a veřejných institucí,“ řekla Bullerová.
Koordinace s přeživšími
Podle předsedy Shromáždění prvních národů Perryho Bellegarda, jež sdružuje přes 600 domorodých skupin, je potřeba především okamžitě jednat.
„V sázce jsou životy. Nemůžeme dál čekat, abychom zajistili respekt a bezpečí všech prvních národů, kteří čelí nebezpečí. Toto úsilí se musí koordinovat s přeživšími a rodinami obětí,“ cituje Bellegarda Al-Džazíra.
Členové vyšetřovacího výboru připustili, že označení genocida pravděpodobně vyvolá v kontroverzi, uvedli ale, že pečlivě zkoumali definici pojmu podle OSN, stejně jako jeho původní význam ze 40. let.
„Komise čítala čtyři komisaře, kteří objížděli provincie Kanady a získávali svědectví od rodin pozůstalých,“ dodala Fiřtová k vyšetřování.