Kolumbie může mít prvního levicového prezidenta v historii, favoritem voleb je bývalý partyzán Petro
Levicový politik a někdejší partyzán Gustavo Petro je favoritem nedělního prvního kola prezidentských voleb v Kolumbii. Jeho popularitu mimo jiné zvýšily pandemie covidu i zdražování kvůli válce na Ukrajině. Řadu Kolumbijců totiž tyto dvě události uvrhly do bídy. Odpůrci Gustava Petra se obávají, že by Kolumbii mohla jeho sociálně štědrá politika změnit v novou Venezuelu.
Vůdce kolumbijské levice během své kampaně dokázal po celé zemi na své meetingy přitáhnout mohutné davy lidí. Průzkumy mu už měsíce připisují čtyřicetiprocentní podporu.
„Mojí snahou je skutečně změnit Kolumbii. Zbavit ji prokletí, násilí, sociální nerovnosti a elitářství. Zbavit nás lhostejné vlády, která zavedla režim korupce,“ mluví Gustavo Petro o nové éře, pokud se stane prezidentem.
Ekonomický analytik agentury Reuters Nelson Bocanegra je přesvědčený, že mnohým Kolumbijcům ztížily životní podmínky covid i současná inflace. Většina z nich se stejně jako lidé v jiných zemí světa potýká s vysokými cenami za potraviny a energie.
I proto se podle Bocanegry především chudí Kolumbijci k Petrovi přimkli a vidí v něm svého zachránce a pomocníka.
Šest let ji drželi v zajetí, teď kandiduje na prezidentku Kolumbie. Kdo je odvážná Ingrid Betancourtová?
Číst článek
Bocanegra zmiňuje některé body Petrova politického programu jako například agrární či penzijní reformu, poukazuje ale i na několik kontroverzních plánů, jako například Petrův slib, že přestane s těžbou kolumbijské ropy. Kolumbie přitom z ropných výnosů získává přes 50 procent svých příjmů.
„Jeho hlavním nedostatkem je ale fakt, že často odmítá naslouchat svým vlastním poradcům. Dokonce ten, který vypracoval jeho ekonomický plán, si nedávno stěžoval, že s ním Petro už měsíce nekomunikuje. Zdá, se že tento politik je prostě autoritářský,“ říká Bocanegra.
Autoritářství mu vyčítá především pravicová opozice, která v něm navíc vidí i jiné nebezpečí. Petro je obdivovatelem zesnulého vůdce Venezuely Huga Cháveze. Ten sousední zemi, kdysi nejbohatší na jihoamerickém kontinentu, přivedl na hranici kolapsu.
Pravicoví politici a voliči v Kolumbii se teď obávají, že s Gustavem Petrem coby prezidentem by je čekal podobný osud.
Levicoví politici
Někdejší člen partyzánské skupiny M-19 Petro si je dobře vědom, že se proti němu zvedá vášnivá opozice, a že by se dokonce mohl stát terčem atentátu. Nebyla by v tom žádná hysterie a paranoidní představy.
Během 20. století zemřela řada kolumbijských levicových politických lídrů násilnou smrtí. Mezi nimi byl i u levice dodnes oblíbený politik Jorge Eliécer Gaitán, kterého v roce 1948 zastřelili přímo v centru Bogoty. Mnozí mají za to, že Gaitán se tehdy mohl stát prvním levicovým prezidentem země.
Hugo Chávez stvořil socialismus pro 21. století. Venezuela se s jeho odkazem potýká dodnes
Číst článek
„Já nejsem já, já jsem lid, který mě následuje, protože tento lid následuje sám sebe. Já totiž dokážu lid interpretovat,“ prohlásil kdysi ve svém projevu.
O půl století později si tento jeho projev vypůjčil Hugo Chávez, když řekl, že on jako osoba už neexistuje, protože je ztělesněním venezuelského lidu.
Analytik Bocanegra nicméně věří, že Gustavo Petro by při případném triumfu ve volbách Kolumbii ve Venezuelu nezměnil.
„Kolumbie má silný systém institucí včetně kongresu a soudů. A pak je tu rozdíl v ozbrojených silách země. Chávez z armády vzešel a měl tam velkou podporu. Petro se o něco takového opřít nemůže. Dokonce existuje reálné nebezpečí, že by ho někteří rebelové uvnitř armády mohli zabít,“ dodává Nelson Bocanegra.
Gustavo Petro se o prezidentské křeslo nejspíš střetne se středopravicovým kandidátem Federicem Fico Gutierrezem. Pokud ani jeden z nich nezíská nadpoloviční většinu hlasů, půjdou do druhého kola, které je naplánované na 19. června.