OSN potvrdila územní celistvost Ukrajiny a vyjádřila Kyjevu podporu. Rezoluci odmítly USA, Rusko či Izrael

Valné shromáždění OSN v pondělí většinou hlasů přijalo rezoluci Ukrajiny a jejích evropských spojenců o válce na Ukrajině, která potvrzuje ukrajinskou suverenitu a územní celistvost a označuje Rusko za agresora. Pro dokument hlasovalo 93 zemí včetně Česka; 65 států, mezi nimi Čína, Indie a Kuba, se zdrželo hlasování a osmnáct zemí bylo proti, mimo jiné USA po boku Ruska, Maďarska, Izraele, Severní Koreje či Běloruska.

Aktualizováno New York (Aktualizováno: 19:52 24. 2. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka OSN před jejím sídlem v New Yorku

OSN vyjádřila podporu Ukrajině (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Rezoluce navržená Ukrajinou a Evropou potvrzuje „závazek OSN vůči svrchovanosti, nezávislosti, jednotě a územní celistvosti Ukrajiny“, píše web stanice BBC. Spojeným státům se nepodařilo dosáhnout toho, aby Valné shromáždění schválilo americkou rezoluci o ukončení války na Ukrajině bez zmínky o ruské agresi.

Valné shromáždění přijalo k této rezoluci pozměňovací návrhy ze strany Evropanů zahrnující zmínky o rozsáhlé ruské invazi v rozporu s Chartou OSN, o trvalém a komplexním míru a potvrzení podpory suverenity a územní celistvosti Ukrajiny. Pro takto upravený americký návrh hlasovalo 93 zemí, mimo jiné Ukrajina a Česko, zatímco 73 zemí včetně USA a Číny se zdrželo; Rusko a sedm dalších zemí hlasovalo proti.

Původní návrh rezoluce, který Spojené státy předložily, vyzýval k „rychlému ukončení“ rusko-ukrajinského konfliktu, ale nezmiňoval se o územní celistvosti Ukrajiny.

Spojené státy se snažily Ukrajince přimět, aby svou rezoluci stáhli ve prospěch amerického návrhu, sdělili americký představitel a evropský diplomat agentuře AP pod podmínkou zachování anonymity, protože jednání byla neveřejná. Kyjev americkou snahu odmítl.

49:27

Trump vypouští balonky a dohoda o Ukrajině bude vypadat jinak, soudí velvyslanec při NATO

Číst článek

Spojené státy předloží svou rezoluci na zasedání patnáctičlenné Rady bezpečnosti OSN ještě v pondělí a budou vetovat jakékoli změny, píše list The Washington Post s odvoláním na činitele amerického ministerstva zahraničí.

Aby v Radě bezpečnosti byla rezoluce přijata, musí pro ni hlasovat nejméně devět jejích členů, přičemž nikdo ze stálých členů, tedy USA, Rusko, Čína, Británie a Francie, nesmí uplatnit své právo veta.

Podle Richarda Gowana, odborníka z Mezinárodní krizové skupiny, je nesoulad názorů mezi Spojenými státy a Evropou „největším rozkolem mezi západními mocnostmi v OSN od války v Iráku a pravděpodobně je ještě zásadnější“.

Valné shromáždění OSN má 193 členů. Jeho rezoluce nejsou právně závazné, ale považují se za ukazatele světového názoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme