Geotermální elektrárně na Havaji hrozí poprvé v historii zaplavení lávou. Nikdo neví, jaká jsou rizika
Láva z havajské sopky Kilauea zasáhla v sobotu večer areál geotermální elektrárny Puna Geothermal Venture. Uvádí to americká vědecká agentura USGS. Elektrárna kvůli výbuchu sopky není v provozu a odvezli z ní bezmála čtvrt milionu litrů hořlavin.
Havajský guvernér David Ige oznámil, že vrty, které elektrárna využívá ke svému provozu, jsou stabilní i přesto, že se nedaleko od elektrárny objevily v zemi dvě trhliny.
Láva z havajské sopky Kilauea natekla do oceánu. Obyvatele ohrožují ‚skleněné‘ částečky a toxické výpary
Číst článek
Jak upozornila agentura Reuters, láva ještě nikde na světě geotermální elektrárnu nezaplavila a není tak otestováno, jaké rizika můžou hrozit.
Místní obyvatelé se obávají exploze, která by mohla vést k úniku jedovatých plynů. Na riziko jejich úniku upozorňují už od roku 1989, kdy elektrárna zahájila provoz.
Závod vlastní izraelský majitelé a pro největší havajský ostrov vyrábí zhruba 25 procent elektrické energie. Jeho nadzemní část se zatím nezdá být poškozena, případné škody ale budou moci odborníci posoudit až poté, co se situace kolem sopky stabilizuje.
Vulkán začal vypouštět lávu a dým před třemi týdny. Své domy kvůli hrozící erupci už tehdy opustily tisíce lidí. V oblasti mezitím zesílila seismická aktivita a úřady kvůli tomu vyhlásily pohotovost i v širším okolí.
Jen za sobotu se sopka otřásla až 270krát a dým z kráteru stoupá až do tříkilometrové výšky.