‚Skutečný oheň a kouř.‘ Armáda a hasiči nacvičovali společné zásahy z vrtulníků
Bojoví piloti z Náměště nad Oslavou vyměnili zbraně za vodu. Vojenští letci absolvovali společně s hasiči dvoudenní výcvik, během něhož nacvičovali hašení lesních požárů.
Spolupráce má být do budoucna častější. Impulsem se stal ničivý požár v Českém Švýcarsku v roce 2022, při kterém armáda sehrála důležitou roli.
Rakety a kanony vyměnili bojoví piloti vrtulníků za obyčejnou vodu. Vojenští letci z Náměště nad Oslavou teď dva dny cvičili společné s hasiči
Na letišti v Náměšti nad Oslavou cvičily dvě jednotky hasičů ve spolupráci s vojenskými posádkami vrtulníků. Stroje Mi-171 byly vybaveny tzv. bambi vaky – speciálními závěsnými vaky, které unesou až tři tisíce litrů vody. Posádky trénovaly nejen samotný shoz, ale i koordinaci s pozemními jednotkami.
„Kdyby šlo o ostrý zásah, byli bychom vyzváni krajským operačním střediskem. Máme jasně dané postupy a jsme schopni okamžitě reagovat,“ vysvětluje zástupce velitele místní hasičské jednotky Radek Veselý.
Součástí cvičení bylo i hašení dvou uměle založených požárů z palet, které simulovaly reálnou krizovou situaci.
OBRAZEM: Požár v Českém Švýcarsku je uhašen. V těžkém terénu se vystřídaly desítky hasičů i vrtulník
Číst článek
„Je to určitě psychicky náročnější – posádka najednou vidí skutečný oheň a kouř,“ popisuje kapitán Lukáš Polášek. Vrtulník nad požářištěm vypustil ve výšce vodní náklad, který během okamžiku plameny zlikvidoval.
Požár v Českém Švýcarsku v roce 2022 ukázal, jak důležitá je spolupráce armády a záchranných složek. Tehdy pomáhali vrtulníkáři z pražské 24. základny dopravního letectva. Krátce nato byli do Prahy vysláni i piloti z Náměště, kde absolvovali výcvik pod vedením instruktorů, aby mohli podobné zásahy zvládat i samostatně.
Zatím armáda využívá při těchto operacích ruské vrtulníky Mi-171. Do budoucna by je měly nahradit moderní americké stroje Venom.