Soud ve Rwandě odsoudil muže, který inspiroval film Hotel Rwanda. Ve vězení má strávit 25 let

Na 25 let poslal v pondělí rwandský soud do vězení Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Shledal jej vinným z terorismu, informovala agentura Reuters. Podle Rusesabaginovy dcery a právníka jednal soud na přání rwandského prezidenta Paula Kagameho, kterého byl Rusesabagina výrazným kritikem. Nad férovostí soudu vyjádřily pochybnosti i USA a Belgie, rwandská vláda rozsudek přivítala.

Kigali (Aktualizováno: 21:13 20. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Rusesabagina, někdejší vzor pro film Hotel Rwanda, přichází k soudu v Kigali, který ho odsoudil za terorismus

Paul Rusesabagina, někdejší vzor pro film Hotel Rwanda, přichází k soudu v Kigali, který ho odsoudil za terorismus | Foto: Clement Uwiringiyimana | Zdroj: Reuters

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství v teroristické skupině několik dalších lidí. „Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí,“ řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požadovala doživotní trest.

Rwanda obvinila z terorismu manažera hotelu, který před 26 lety schovával lidi před genocidou

Číst článek

Rusesabagina v době občanské války ve Rwandě využil svého postavení manažera prominentního hotelu v Kigali, aby zachránil přes tisíc uprchlíků. Za to mu byla udělena prezidentská medaile USA. Místní úřady ho ale loni obvinily z terorismu v souvislosti s povstaleckou skupinou Demokratické síly pro osvobození Rwandy (FDLR).

Sedmašedesátiletý Rusesabagina má také belgické občanství a ve Rwandě se objevil loni v létě za nevyjasněných okolností. Tvrdí, že proces s ním je politický.

Loni v září před soudem připustil, že se podílel na založení FDLR, odmítl ale, že by se podílel na bojích či zločinech.

Z exilu, kde žil od roku 1996, kritizoval rwandského prezidenta Kagameho, veškerá obvinění popřel a tvrdí, že byl do Rwandy unesen z Dubaje, aby mohl být postaven před soud.

‚Rozhodnutí diktátora‘

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price uvedl, že USA jsou rozsudkem znepokojeny. „Chybějící jistoty spravedlivého procesu vyvolávají pochybnosti o spravedlivosti rozsudku,“ uvedl Price.

Belgie uvedla, že se Rusesabaginovi nedostalo spravedlivého soudu. Mluvčí rwandské vlády ale řekl, že důkazy proti obžalovanému byly nezpochybnitelné. Podle něj jsou lidé ve Rwandě po vynesení rozsudku ve větším bezpečí.

Rusesabaginova dcera Carine Kanimbová, která žije v Belgii, řekla agentuře AFP, že jí rozsudek nepřekvapil.

„Soudci rozhodli tak, jak diktátor chtěl, aby rozhodli,“ uvedla s odkazem na prezidenta Kagameho. Stejného názoru je i mužův advokát Vincent Lurquin.

‚Zůstala slepá k přípravám.‘ Podle historiků má Francie také zodpovědnost za genocidu ve Rwandě

Číst článek

Tohoto belgického advokáta v srpnu rwandské úřady ze země deportovaly, protože podle nich neměl vyřízené pracovní povolení, a nemohl tak Rusesabaginu u soudu zastupovat.

Timothy Longman, který přednáší politologii na univerzitě v Bostonu a je autorem dvou knih o Rwandě, o procesu řekl, že „spadá do dlouhé historie umlčování opozice ve Rwandě“.

„Tento verdikt v Rusesabaginově případu je téměř bezvýznamný, protože hlavní sdělení je, že nikdo ve Rwandě si nebude moci být jistý, pokud bude kritizovat Kagameho a vládnoucí Rwandskou vlasteneckou frontu,“ řekl Longman.

Při genocidě ve Rwandě, která vypukla v dubnu 1994, zmasakrovali hutuští extremisté za 100 dní na 800 000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů a asi 2,7 milionu lidí muselo uprchnout ze svých domovů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme