Francie na výročí rwandské genocidy zpřístupnila své archivy, obsahují korespondenci tehdejší vlády

Pro veřejnost se ve středu otevřely rozsáhlé francouzské archivy o situaci ve Rwandě v letech 1990 až 1994, včetně informací o rwandské genocidě. Francouzská vláda dokumenty zpřístupnila přesně 27 let od začátku genocidy Tutsiů. Po celém světě včetně Francie se ve středu uskuteční také pietní akce, v poledne budou Francouzi držet minutu ticha, napsala agentura AFP.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron s Vincentem Duclertem, který stojí v čele komise historiků, která přezkoumávala roli Francie ve rwandských masakrech, spolu se závěrečnou zprávou komise. V pozadí Duclertův tým (foto z 26. března 2021)

Francouzský prezident Emmanuel Macron s Vincentem Duclertem, který stojí v čele komise historiků, která přezkoumávala roli Francie ve rwandských masakrech, spolu se závěrečnou zprávou komise. V pozadí Duclertův tým (foto z 26. března 2021) | Foto: Eric Tschaen / ABACAPRESS.COM | Zdroj: Reuters

Při hromadném vraždění příslušníků menšinového etnika Tutsiů a také umírněných Hutuů mezi dubnem a červencem 1994 přišlo o život přes 800 000 lidí. Násilí začalo poté, co bylo sestřeleno letadlo s tehdejším rwandským prezidentem Juvénalem Habyarimanou z kmene Hutuů. S ním Francie udržovala velice blízké vztahy.

Zpřístupněné archivy obsahují tisíce dokumentů tehdejšího francouzského prezidenta Françoise Mitterranda a premiéra Édouarda Balladura, včetně diplomatických telegramů a tajných poznámek a vzkazů.

‚Zůstala slepá k přípravám.‘ Podle historiků má Francie také zodpovědnost za genocidu ve Rwandě

Číst článek

Část těchto materiálů se objevila také v březnové zprávě komise historiků, která na pokyn francouzského prezidenta Emmanuela Macrona roli Francie v masakrech přezkoumávala.

Komise došla k závěru, že Francie nese velký díl zodpovědnosti za to, že události ve Rwandě v roce 1994 skončily genocidou. Na vraždění ani přípravách na něj se ale nijak nepodílela a vinu za ně nenese. Podle zprávy Mitterrand a generální štáb opakovaně ignorovali upozornění na riziko genocidy ve Rwandě.

Prezident Macron dříve uvedl, že doufá, že nyní se vztahy se současným vedením Rwandy zlepší. Otevření archivů a zpráva Vincenta Duclerta tomu mají pomoci, stejně tak například květnové zatčení poblíž Paříže Féliciena Kabugy, podezřelého z financování rwandské genocidy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme