Generál Šedivý: Húsíové nerespektovali silná doporučení. Údery museli čekat, mohly ale přijít dřív

USA a Británii došla trpělivost s Húsíji v Jemenu. Zaútočily na ně ze vzduchu i z moře. „Pokud nebyla úspěšná silná doporučení, pak se musí použít silnější prostředek,“ říká pro iROZHLAS.cz bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, který vede Katedru bezpečnostních studií Vysoké školy CEVRO. Takovéto údery se podle něj daly očekávat, mohly ale přijít dříve. „V první fázi jsou varovné, ale s cílem omezit vojenské schopnosti Húsíů,“ doplňuje.

Rozhovor Washington/Saná/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý náčelník generálního štábu české armády a vedoucí katedry bezpečnostních studií Vysoké školy CEVRO Jiří Šedivý

Bývalý náčelník generálního štábu české armády a vedoucí katedry bezpečnostních studií Vysoké školy CEVRO Jiří Šedivý | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas Plus

Jak hodnotit údery USA a Velké Británie na Húsíe? Jsou takové údery z letadel, lodí a ponorek běžné, nebo je to něco bezprecedentního?
Tato oblast je poznamenána vysokým napětím, které velmi často končí vojenským úderem. Húsíové výrazně narušují plavební dráhu přes Rudé moře, donutili řadu společností, aby změnily své trasy zásobování cestou kolem Afriky, a při jejich útocích dochází ke zranění vojáků a námořníků. V první fázi jsou dnešní údery varovné, ale zároveň s cílem omezit vojenské schopnosti Húsíů raketové útoky provádět. Muselo se to očekávat.

USA a Británii došla trpělivost s Húsíi v Jemenu. V noci zasáhly šedesát cílů a pět povstalců zabily

Číst článek

Je takový zásah na cizím území po útocích Húsíů v Rudém moři ospravedlnitelný? A nepřišel pozdě?
Začnu od konce. Myslím, že údery nebo takové vojenské varování mohlo přijít dřív vzhledem k tomu, že ty signály už jsou od podzimu minulého roku. A nemuselo se napětí zvyšovat tak dlouhou dobu. Uvidíme, do jaké míry se situace zklidní a do jaké míry to bude dostatečným varováním pro Húsíe, aby své vojenské agresivní aktivity omezili.

Pokud nebyli ochotní respektovat silná doporučení, aby nejen lodní dopravu, ale i údery na Izrael omezili nebo zastavili, tak pak se takové údery musely provést. Je to první fáze, která je ještě méně významná a méně destruktivní, než kdyby se použila pozemní vojska.

Podle vás tedy bylo správné, že Spojené státy americké a Velká Británie sáhly k těmto úderům?
Jinou možnost v zásadě neměly. Varování a žádosti, aby to nedělali, aby nenarušovali lodní dopravu v Rudém moři a neprováděli raketové útoky nebo útoky bezpilotními prostředky na Izrael, Húsíové neakceptovali. Pokračovali v tom. Námořní doprava přes Rudé moře byla zablokována.

Pokud nebyla úspěšná silná doporučení a řešení mírovou cestou, pak se musí použít silnější prostředek. Bombardování a likvidace leteckými raketovými údery základen a vojenských zařízení Húsíů je první krok, který asi nelze obejít. Provést pozemní operaci by pravděpodobně nebylo nejúčelnější a znamenalo by to značnou eskalaci napětí v tomto prostoru. Údery z dnešní noci jsou v tomto okamžiku pravděpodobně nejracionálnějším řešením.

Varování s cílem zastavit útoky

Zmínil jste, že jde spíše o varovné údery. Zprávy o možném útoku se objevovaly už večer. Húsíové tak dostali možnost se na ně připravit. Je to taktika varování, nebo mohlo jít o únik informací?
Nejde pouze o varování. Údery mají zároveň za úkol omezit vojenské schopnosti Húsíů provádět útoky.

USA, Velká Británie a další spojenci, kteří se na úderech podíleli, neměli zájem provést rozsáhlou operaci, při které budou trpět civilní obyvatelé Jemenu. Varování mělo zároveň za cíl přece jen zmírnit tu nechtěnou odezvu, která se v podobě vedlejších škod někdy stává.

Myslím ale, že do budoucna už taková varování nebudou tak zřetelná, pokud Húsíové neuznají, že je potřeba zastavit agresivní útoky vůči lodím, případně vůči Izraeli.

Odstraší to Húsíe od dalších útoků? Nebo v nich budou pokračovat?
Myslím, že odezva nyní bude taková, že ještě nějaké rakety odpálí. Určitě se nezničilo sto procent všech zařízení, která měli k dispozici. Ale přece jenom se výrazně zredukuje schopnost Húsíů na raketové útoky a útoky bezpilotními prostředky. Nemyslím si ale, že v nejbližších okamžicích nebo dnech nebude odpálena žádná další raketa.

Maersk po útoku povstalců z Jemenu na jeho loď přerušil plavby v Rudém moři

Číst článek

Húsíové už dříve avizovali, že pokud útok přijde, nezůstane bez odpovědi. Mají nějakou možnost ohrozit americké lodě v oblasti?
Je to víceméně rétorika, kterou používají všichni teroristé. Ty schopnosti ale nemají.

Neznamená to, že nemohou vypálit raketu proti americké lodi, ale velká část jejich předchozích raket byla sestřelena vojenskými plavidly, která jsou rozmístěna v Rudém moři a mají za cíl eliminovat rakety, které jsou odpáleny na civilní lodě a území Izraele. A celkem se to dařilo.

Raketa může být odpálena, může se stát, že některá proletí, ale neznamená to, že by zničila nějaké vojenské plavidlo. Myslím, že takové schopnosti Húsíové nemají.

Mohly by třeba následovat útoky na americké a britské cíle na Blízkém východě? Mají Húsíové takovouto možnost?
Nedá se vyloučit žádný teroristický útok, to je obecně známo. Na to jsou Američané připraveni. I když také nejsou schopni provést taková opatření, která by znamenala stoprocentní jistotu, že budou američtí občané a americké objekty chráněni.

Součástí tohoto rozhodnutí provést bombardování základen Húsíů v Jemenu je doprovázeno mimořádnými opatřeními k ochraně jak amerických občanů, tak amerických objektů, tak dalších zařízení. Myslím, že Američané jsou si moc dobře vědomi toho, že něco takového může přijít. Vyloučit to nemůžeme.

Napětí v regionu roste

Jaký dopad to může mít na situaci v regionu? Jaká se očekává reakce od velkých hráčů v té oblasti, zejména Íránu?
Írán je součástí tohoto celého problému. Navíc Húsíové používají některé komponenty, rakety a bezpilotní prostředky vyrobené v Íránu. Mezi nimi je přímá vazba.

Írán sice bude určitě protestovat a vyhrožovat, jako to prováděl loni na podzim, kdy začínala pozemní operace izraelské armády v pásmu Gazy. Ale nemyslím si, že by přistoupil k vojenským aktivitám, jak se někdy uvažuje. Zatím Írán určitě nemá takovou schopnost, aby se postavil přímo proti americké nebo britské armádě.

Je ale zřejmé, že napětí v regionu se neustále zvyšuje. A tohle je součástí nebezpečného trendu zvyšování napětí a používání síly na středním východě.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme