Evropská unie a další země hledají způsob, jak obchodovat s Íránem navzdory americkým sankcím
Evropa, Čína a Rusko se pokoušejí obejít americké sankce proti Teheránu. Jejich další vlna začne platit začátkem listopadu a dále zasáhne vývoz ropy z Íránu. Zbývající signatáři íránské jaderné dohody proto chtějí vytvořit zvláštní platební mechanismus, který by mohl umožnit pokračování obchodu.
Plán představila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová po schůzce s ministry zahraničí Číny, Ruska, Německa, Francie a Velké Británie v New Yorku. Šéfka evropské diplomacie uvedla, že cílem je udržet při životě íránskou jadernou dohodu, od které Spojené státy jednostranně odstoupily.
Írán buduje nová zařízení na obohacování uranu. Jadernou dohodu dodržíme, tvrdí
Číst článek
Nové americké sankce zasáhnou finanční transakce a mohly by výrazně omezit obchod s íránskou ropou.
„Členské země Evropské unie vytvoří právní entitu, která umožní provádět finanční transakce s Íránem v souvislosti s dovozem a vývozem zboží, včetně ropy. Cílem je ochránit zájmy evropských firem, které chtějí pokračovat v legitimním obchodu s Íránem,“ popsal mluvčí Evropské komise Carlos Martin Ruiz.
Přesné fungování mechanismu bude předmětem dalších technických jednání. Agentura Reuters ale s odvoláním na několik diplomatických zdrojů tvrdí, že by základem mechanismu měl být směnný obchod na podobném principu, který v době studené války využíval Sovětský svaz.
Irán by prostřednictvím nějaké společnosti mohl vyměňovat ropu za zboží, a tím se vyhnout finančním transakcím, na kterou jsou sankce zamířené.
Obchod s ropou pro Írán představuje hlavní zdroj zahraničních příjmů. Vývoz ropy se ale od odstoupení Spojených států od jaderné dohody propadl, a to o půl milionu barelů denně na méně než dva miliony. Propadla se také tamní měna rijál a Írán se potýká s recesí.