Irský parlament v historickém rozhodnutí částečně povolil potraty
Irský parlament po dlouhých průtazích povolil interrupce. Zákon se týká jen případů, kdy těhotenství ohrožuje život matky. Vztahuje se i na situace, kdy má žena sebevražedné sklony. Původně očekávané hladké schválení se nakonec zkomplikovalo a poslanci o zákonu v posledním čtení jednali několik dní. Výsledek hlasování byl ale jednoznačný.
Pro bylo nakonec 127 poslanců a proti jen 31. Vláda konzervativního premiéra Endy Kennyho ale musela o schválení zákona těžce bojovat.
Řada poslanců z jeho strany měla vážné výhrady a na protest proti povolení interrupcí opustila kabinet ministryně pro evropské záležitosti.
O schválení revolučního zákona a postoji katolického Irska k potratům mluvil zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
Přímým impulsem k revoluční změně zákonů byl loňský případ indické zubařky Savity Halappanavarové, který marně prosila lékaře, aby provedli potrat jejího umírajícího plodu.
Žena nakonec zemřela na otravu krve. Nový zákon ještě musí schválit horní komora, to by ale měla být jen formalita.
Zbytečná smrt ženy pobouřila irskou společnost. Část populace včetně některých katolických duchovních se ale dál stavěla ostře proti interrupcím a aktivitu vlády ostře kritizovala. Odpůrcům legislativy mimo jiné vadilo, že vláda nevyhlásila referendum, v němž by se k otázce potratů mohla vyslovit veřejnost.
V průběhu jednání o zákoně a jeho příprav někteří politici dokonce zažili vyhrožování. „Lidé mě označují za vraha. Za člověka, který bude mít na svědomí 20 milionů dětí. Dostávám poštou plastová tělíčka plodů nebo dopisy psané krví," přiznal v parlamentní debatě Kenny.
Poslanci nakonec schválili minimalistickou verzi zákona, který třeba neumožňuje interrupce v případech znásilnění nebo incestu. Přesto jde o zcela revoluční krok v silně katolické zemi. Posvěcení zákona v horní parlamentní komoře už má být jen formalitou.