Zemřel vůdce Islámského státu, v jeho čele stál od března. Podle mluvčího ‚zahynul v boji s nepřáteli‘

Vůdce teroristické organizace Islámský stát abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to mluvčí islamistů v audionahrávce na telegramu. Kurajší, který stál v čele skupiny teprve od března, podle něj zahynul „v boji proti nepřátelům“. Jeho nástupcem se stal abú Husajn Husajní Kurajší, citovala mluvčího agentura Reuters.

Bagdád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Džihádisté už nebudou útočit z nějaké zeměpisné základny, kde mohli terorizovat místní obyvatelstvo, vyvážet terorismus do sousedních zemí a plánovat údery na celém světě. Promění se ve 'virtuální chalífát', který už teď sílí a podněcuje terorismus v kyberprostoru." (Na ilustračním snímku záběr z propagandistického videa ISIL.)

Spekulace panují i kolem identity zabitého vůdce Islámského státu, odle některých zdrojů šlo o iráckého občana (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hasan Hášimí Kurajší se stal lídrem islamistů na jaře poté, co začátkem února při operaci speciálních jednotek USA v severozápadní Sýrii zemřel předchozí vůdce Islámského státu abú Ibráhím Hášimí Kurajší.

Muskův Twitter jako šance pro extremisty? Čína, Rusko i džihádisté požadují obnovení svých profilů

Číst článek

Žádné bližší podrobnosti o zabitém vůdci Islámského státu nejsou známy, spekulace panují i ohledně toho, jaké bylo jeho pravé jméno. Podle některých zdrojů šlo o iráckého občana jménem Hadži Zaíd.

Jiné irácké bezpečnostní zdroje naopak tvrdí, že jeho pravé jméno bylo Džuma Avad Badrí a byl to starší bratr prvního „chalífy“ Islámského státu abú Bakra Bagdádího.

Radikálové z Islámského státu začali v roce 2014 zabírat rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría. V jisté době ovládali skoro polovinu Sýrie a asi třetinu Iráku.

K jejich rozmachu přispěla občanská válka v Sýrii. V Iráku byl Islámský stát územně poražen v roce 2017, v Sýrii v březnu 2019. V obou zemích ale stále má menší buňky, které nadále páchají útoky. Odnože Islámského státu působí i v dalších státech, atentáty provádí například v Afghánistánu či v některých afrických zemích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme