Volební kampaň v Itálii skončila debatou nad sociální politikou, LGBT páry a výroky šéfky Evropské komise

Konec kampaně před nedělními předčasnými parlamentními volbami se v pátek v Itálii nesl ve znamení kritiky šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, polemiky o LGBT párech a sporů o změně ústavy. Předsedkyně Evropské komise uvedla, že pokud by se vládní politika Říma vyvíjela jako v Maďarsku či Polsku, tak Brusel má prostředky, jak zasáhnout.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravicový blok, který tvoří strany Bratři Itálie Giorgie Meloniové, Liga Mattea Salviniho a Vzhůru Itálie Silvia Berlusconiho, uspořádal svůj závěrečný mítink v Římě

Pravicový blok, který tvoří strany Bratři Itálie Giorgie Meloniové, Liga Mattea Salviniho a Vzhůru Itálie Silvia Berlusconiho, uspořádal svůj závěrečný mítink v Římě | Foto: Yara Nardi | Zdroj: Reuters

Kritiku vzbudilo prohlášení vysokého představitele strany Bratři Itálie (FdI), která má šanci získat nejvíce hlasů italských voličů, že stejnopohlavní páry nejsou v Itálii legální, napsala v pátek agentura ANSA.

Pravicový blok, který tvoří strany Bratři Itálie Giorgie Meloniové, Liga Mattea Salviniho a Vzhůru Itálie Silvia Berlusconiho, uspořádal svůj závěrečný mítink v Římě již ve čtvrtek.

Italský expremiér Berlusconi se zastal Putina. ‚Jeho výroky jsou tragické,‘ reagují italští politici

Číst článek

Lídři stran, které podle odhadů mají šanci získat v novém parlamentu většinu, na něm slíbili, že budou vládnout příštích pět let, pokud dostanou od voličů dostatečnou podporu. Chtěli tím popřít názory analytiků, že pravicový blok je v mnoha tématech rozdělený.

Vůdkyně FdI Meloniová uvedla, že pravice má ambici zreformovat ústavu a zavést prezidentský systém. Na tom se bude chtít dohodnout i s levicí. „Pokud nám dají Italové podporu, tak to uděláme i sami,“ uvedla Meloniová s tím, že nebude akceptovat veta od jiných stran.

„Budeme bránit italskou ústavu, která je nejkrásnější na světě, nedovolíme, aby ji tato pravice přepsala,“ uvedl šéf středolevicové Demokratické strany (PD) Enrico Letta.

Jeho strana, která se podle sondáží umisťuje těsně za FdI, bude chtít řešit nerovnosti a rozšiřovat občanská a sociální práva. „Ať žije Evropská unie a demokratická a progresivní Itálie,“ řekl Letta na konci mítinku v Římě.

‚Neovlivňujte hlasování Italů‘

V lepší výsledek, než který mu přisuzují průzkumy, doufá Hnutí pěti hvězd, které vyhrálo volby v roce 2018. Jeho vůdce a bývalý premiér Giuseppe Conte vsadil ve svém proslovu především na sociální témata, jako je boj proti chudobě a zavedení minimální mzdy, či na ekologickou transformaci.

Podle analytiků se hnutí snaží v posledních týdnech kampaně oslovit především chudší voliče na jihu Itálie.

Italové v neděli vyberou nový parlament. Šanci na vítězství má pravicový blok včele s Meloniovou

Číst článek

Poslední den kampaně poznamenalo čtvrteční vyjádření šéfky Evropské komise von der Leyenové. Ta uvedla, že Evropská komise chce spolupracovat s jakoukoliv demokratickou vládou. Má ale také prostředky, kterými může zasáhnout, pokud by se vládní politika vyvíjela jako v Maďarsku či Polsku.

Tyto státy Brusel vyšetřoval kvůli porušení zásad právního státu. V pátek mluvčí Evropské komise uvedl, že von der Leyenová neměla na mysli Itálii, ale mluvila v obecné rovině.

Kvůli výrokům Liga svolala v pátek večer protestní shromáždění před zastupitelstvím Evropské komise v Římě. „Neovlivňujte hlasování Italů,“ vyzval šéf strany Salvini předsedkyni Evropské komise.

Jeho koaliční partnerka Meloniová pak uvedla, že by členové komise měli být ve svých vyjádření opatrnější. Výroky ale kritizoval i bývalý premiér Matteo Renzi, jehož strana Živá Itálie je výrazně prounijní.

„Neočekáváme od předsedkyně Evropské komise, že bude hodnotit demokratickou soutěž v Itálii,“ řekl Renzi.

Výroky o homosexuálech

Kritiku vyvolal také páteční výrok představitele pro kulturu FdI Francesca Molliconeho, který komentoval reportáž o rodině dvou leseb se dvěma dětmi slovy, že „v Itálii homosexuální páry nejsou legální, nejsou přípustné“.

Podle něj Itálie zákonem neuznává stejnopohlavní páry a rodiny. V Itálii platí zákon o registrovaném partnerství, který ale neumožňuje adopci dětí. Jedinou výjimkou je adopce dítěte jednoho z partnerů.

Ruská ambasáda v Římě zveřejnila fotky italských politiků po boku Putina. ‚Je na co vzpomínat,‘ píše

Číst článek

Podle PD je Molliconeho výrok předzvěstí toho, co Itálii čeká, kdyby zvítězil pravicový blok. „(Byl by to) stát, který odmítá uznávat práva a chce zákonem regulovat lásku,“ uvedla strana na sociálních sítích.

Italové budou rozhodovat o složení nového parlamentu v neděli od 7.00 do 23.00. První odhady se očekávají v noci.

Velmi důležitý bude výsledek v jednomandátových obvodech, kde pro získání mandátu stačí nejvyšší počet hlasů.

K volbám se může dostavit až 51 milionů Italů žijících doma i v zahraničí. Velkou neznámou letošního hlasování je volební účast, někteří analytici očekávají její pokles.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme