Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Izraelský exprezident Kacav se pobytu ve vězení zřejmě nevyhne

Už jenom hodiny dělí Mošeho Kacava, kdysi jednoho z nejmocnějších mužů v Izraeli, od nástupu do vězení. Má si tam odpykat sedmiletý trest za opakované znásilnění a další sexuální delikty vůči svým podřízeným. Šestašedesátiletý politik se přitom snaží život za mřížemi ze všech sil odvrátit a domohl se dokonce opakovaného odvolacího řízení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý izraelský prezident Moše Kacav

Bývalý izraelský prezident Moše Kacav | Zdroj: ČTK

Osudem bývalého prezidenta Mošeho Kacava se dnes zabývaly některé z výborů parlamentu a vypadá to, že zítra opravdu nastoupí do vězení. Konkrétně do věznice Ramla, kde je speciální křídlo pro nábožensky založené židovské vězně.

V cele by měl Kacav být s bývalým ministrem zdravotnictví Šlomem Benizrim, který si odpykává čtyři roky za korupci. V parlamentu se mimo jiné mluvilo také o tom, že Kacava je třeba hlídat kvůli možnosti sebevraždy. Pokud by se o ni pokusil, nebo ji dokonce spáchal, tak by to byl velký problém nejen pro vězeňskou službu, ale i pro celý Izrael.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze Mošeho Kacava mluvil s Hankou Shánělovou ve vysílání Radiožurnálu Břetislav Tureček

Kacav se ale chce vyhnout vězení a odpykat si trest v domácím prostředí. To je ale v případě závažného sexuálního násilí dost nezvyklé. Proč by měl takovou úlevu dostat, řešil i parlament.

Objevují se totiž názory některých politiků, Kacavových právníků a hlavně jeho rodiny, podle kterých by měl bývalý prezident nejméně do dalšího odvolání, které se čeká v lednu, nebo dokonce po celých sedm let být nikoli ve vězení ale právě doma.

Argumenty jsou velmi zajímavé. Jednak by ho ve vězení údajně mohli ohrožovat vězni, kterým ještě jako prezident odmítl udělit milost. Dále jeho zastánci argumentují tím, že Kacav je pořád nositelem některých státních tajemství, a ta by prý mohla být při jeho pobytu ve věznici v ohrožení.

Zastánci domácího vězení také poukazují na to, že už od dob jeho prezidentování, je vila Kacavových ve městě Kiryat Malachi obehnaná ochrannou zdí, a tak by mohla dobře posloužit také jako náhradní vězení.

Další odvolání

Sedmiletý trest pro Kacava potvrdil po odvolání i Nejvyšší soud, přesto bývalý vlivný politik dosáhl možností dalšího odvolání. To prosadili Kacavovi právníci, kteří chtějí účast většího počtu soudců.

V izraelském tisku se objevily informace, podle kterých jeho tým poukazuje na to, že ze tří členů odvolacího soudu byly dvě ženy a jeden arabský soudce. Bývalý prezident si tak patrně myslí, že při jiném nebo širším složení by odvolání vedlo k mírnějšímu trestu.

Hanka Shánělová, Břetislav Tureček, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme