Japonsko vzpomíná na oběti loňského zemětřesení a vlny cunami
Japonci si připomínají rok od ničivého zemětřesení a cunami, jedné z největších katastrof současných dějin země. Po celé zemi se už od včerejška konají pietní a vzpomínkové akce, památku obětí dnes lidé uctili minutou ticha a oficiálním smutečním obřadem.
Pietním obřadem v tokijském Národním divadle si japonští politici a pozůstalí připomněli loňské neštěstí a jeho oběti. Vzpomínkové setkání uvedli premiér Jošihoko Noda a císař Akihito, který se ho účastnil spolu s císařovnou Mičiko.
Japonský monarcha, který se na veřejnosti objevil poprvé od operace srdce, ve svém projevu řekl, že by se Japonci měli z loňské katastrofy poučit. Premiér Noda pak zdůraznil, že je potřeba obnovit postiženou oblast severovýchodu země co nejrychleji.
Na pietním aktu také zazněla poslední čísla – mimo jiné údaj, že 344 tisíc lidí dosud žije v provizorních obydlích.
O obnově postižených oblastí hovořil ve Víkendovém Radiožurnálu ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý
„To jsou ti lidé, kteří několik měsíců po zemětřesení žili po tělocvičnách. Obnova postižených oblastí postupuje, ale narážejí na sebe dva zásadní problémy – laxnost způsobená špatnou komunikací mezi vládou a místními úřady. Když jsem minulý rok navštívil Fukušimu, pamatuji si, jak si starosta města stěžoval na špatnou komunikaci s guvernérem, přičemž guvernatura byla jen několik stovek metrů od radnice,“ vzpomíná ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý.
Japonci si loňské neštěstí připomněli také odpolední minutou ticha. V tu dobu se zastavily v zemi některé vlaky a metro.
Prácí přerušili i v poškozené jaderné elektrárně Fukušima Dai-iči, kterou během loňského zemětřesení poničila vlna cunami a způsobila tak největší jadernou katastrofu od dob Černobylu.
Japonci nechtějí jádro, nemají však alternativu
Loňská pohroma ve Fukušimě stála také kariéru expremiéra Naoto Kana. V pátek proběhla japonskými médii zpráva, že japonská vláda od samého počátku zemětřesení 11. března minulého roku věděla o hrozící možnosti roztavení aktivní zóny jaderného reaktoru.
Japonci bezprostředně po události změnili pohled na jadernou energetiku. Proběhlo několik velkých protestů, na konci loňského roku bylo téměř 90 procent lidí proti jádru.
Přesně před rokem zasáhla Japonsko ničivá přírodní katastrofa
Číst článek
„Vláda ale nemá žádné adekvátní řešení. Tato otázka je nevyřešená. Japonsko kromě elektrické energie všechny další suroviny dováží, včetně benzínu. Pokud by zrušilo všechny jaderné elektrárny, bylo by bez elektrického proudu,“ upozorňuje Holý.