Biden varoval firmy, aby nebránily zaměstnancům zakládat odbory. Podle médií mluvil o Amazonu
Americký prezident Joe Biden varoval firmy před snahou zastrašovat zaměstnance, kteří se chtějí organizovat v odborech. Prezidentova slova podle médií směřovala hlavně na americkou internetovou společnost Amazon, protože právě její zaměstnanci ve státě Alabama nyní rozhodují, zda se přidají k odborům. Jde o první takové hlasování, kterému Amazon ve Spojených státech čelí od roku 2014, napsal server BBC.
„Ta volba, zda se přidat k odborům, by měla být na zaměstnancích tečka,“ uvedl Biden, který byl v loňských prezidentských volbách zvolen jako kandidát Demokratické strany.
V závodě Amazonu v Bessemeru v Alabamě na jihu Spojených států se o odborech hlasuje po měsících kritiky, které internetový gigant čelí za nedostatky v bezpečnosti práce za pandemie.
Na zaměstnance má Amazon za koronavirové krize vysoké nároky, jeho podnikání přitom za koronavirových omezení vzkvétá, neboť lidé jsou kvůli zavřeným obchodům nuceni více nakupovat online.
Bezos končí jako výkonný ředitel Amazonu. Přesune se na pozici výkonného předsedy správní rady
Číst článek
Biden se ve videopříspěvku za odboráře výslovně nepostavil, nezmínil ani výslovně firmu Amazon. Řekl ale, že Bílý dům uznává právo kolektivně se organizovat.
„Dnes a v příštích dnech a týdnech budou zaměstnanci v Alabamě – a po celé Americe – hlasovat o tom, zda na pracovišti založit odbory. To je zcela zásadní – zcela zásadní volba,“ řekl Biden.
„Nemělo by to provázet žádné zastrašování, žádný nátlak, žádné výhrůžky, žádná protiodborová propaganda. Žádný vedoucí by neměl zaměstnance konfrontovat kvůli jejich prioritám,“ dodal.
Amazon čelí kritice mimo jiné i za to, že agresivně potlačuje aktivismus na pracovišti.
Povinné porady a letáky
Amazon už dříve svou reakci na snahu zaměstnanců zakládat odbory popisoval tak, že poskytuje osvětu o krocích, jejichž výsledkem by mohlo být, že členové odborů mohou být nuceni platit 500 dolarů (10 900 Kč) na členských příspěvcích bez toho, aby jim odbory garantovaly vyšší plat nebo jiné výhody.
Amazon neoprávněně využívá data obchodníků, tvrdí Evropská komise. Proti firmě zahájila řízení
Číst článek
Zaměstnanci tvrdili, že Amazon kvůli tomu organizoval povinné porady a že všude ve skladech byly vyvěšeny letáky zaměřené proti zakládání odborů.
Ve skladě Amazonu v Bessemeru pracuje skoro 6000 lidí. Svůj názor na odbory by měli v korespondenčním hlasování vyjádřit do 29. března. Pokud organizátoři uspějí, bude to první pracoviště Amazonu v USA, kde budou existovat odbory.
Za odbory tvrdě bojují i někteří známí představitelé americké Demokratické strany, stejně jako nezávislý senátor Bernie Sanders, který se ucházel o funkci prezidenta. Biden, kterého v předvolební kampani odboráři notně podporovali, sám sebe označuje za přítele odborů, uvedla BBC.