Trump ocenění McCainova života v oficiální zprávě odmítl. Místo toho napsal pouze na twitter
Americký prezident Donald Trump odmítl ocenit život a působení zesnulého republikánského senátora Johna McCaina v oficiálním prohlášení Bílého domu. Píše o tom deník The Washington Post (WP) s odvoláním na současné i bývalé poradce v Bílém domě. Trump svým poradcům sdělil, že místo takového prohlášení dává přednost krátkému tweetu k sobotnímu úmrtí jeho ostrého kritika.
Trumpova mluvčí Sarah Sandersová a personální šéf Bílého domu John Kelly údajně prosazovali oficiální uznání McCaina, kterého označili za hrdinu. Sandersová dokonce o víkendu pro Trumpa připravila konečné znění textu příslušného prohlášení.
Bílý dům při podobných příležitostech často vydává oficiální zprávu, ve které ocení život zesnulého. To ale nakonec zveřejněno nebylo.
Trump tak pouze na twitteru zveřejnil krátkou neosobní zprávu, v němž vyjádřil soustrast rodině senátora za stát Arizona. A jak připomíná britský The Guardian - po publikaci tohoto textu odjel na golf.
McCain byl během války ve Vietnamu válečným zajatcem a v roce 2008 neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách. O víkendu pak prohrál boj s agresivní formou rakoviny mozku. Platil za jednoho z nejrespektovanějších členů Kongresu a experta na zahraniční, bezpečnostní a obrannou politiku.
Bývalý mluvčí Trumpova právnického týmu Mark Corallo označil podle WP Trumpovu reakci na úmrtí McCaina za příšernou. Od amerického prezidenta se podle Coralla v takovou chvíli očekává, že bude hovořit o skonu opravdového amerického hrdiny.
Trump před časem mimo jiné řekl, že McCain není žádný válečný hrdina a s odkazem na období, které senátor strávil v zajetí, uvedl, že má rád lidi, kteří se do zajetí nedostali. Americká CNN s odvoláním na rodinné přátele uvedla, že McCain nechtěl Trumpa na svém pohřbu.
Pouze 31. v historii
Spojené státy uctí památku zemřelého senátora mimořádnými poctami. Nejsymboličtějším bude vystavení McCainovy rakve v budově amerického Kapitolu. Senátor bude historicky teprve 31. Američanem, kterého tak Kongres uctí. McCain se tím zařadí mezi osobnosti jako Abraham Lincoln anebo John Fitzgerald Kennedy.
Šestkrát zvolený, 30 let v americkém Senátu. McCainovi vzdávají hold i političtí soupeři
Číst článek
Úctu bývalému prezidentskému kandidátovi vyjadřují taky političtí protivníci z řad demokratů. Jejich šéf v senátu Chuck Shumer navrhl, aby se po McCainovi pojmenovala i jedna z budov Kongresu. Ten ostatně jméno politika použil už před několika týdny - nese ho zákon o navýšení obranného rozpočtu. Tělo politika a hrdiny z Války ve Vietnamu pak uloží na hřbitov námořní akademie v Marylandu. Účast přislíbili bývalí prezidenti George Bush mladší a Barack Obama. Donald Trump ale pozvánku nedostal.
Trump i McCain byli spolustraníci a konzervativci. Neshodovali se ale například ve vnímání role Spojených států ve světě. McCain byl přesvědčený o tom, že Amerika musí hájit své spojence a taky lidská práva. Donald Trump oproti tomu dává přednost izolaci a ukončení některých dosavadních vazeb. Spory ale někdy dosáhly i ryze osobní úrovně. Trump ještě coby kandidát na prezidenta zpochybňoval McCainovy válečné zásluhy.
S tím ostře nesouhlasí například bývalý ministr zahraničí John Kerry, který svou kariéru zahájil právě obhajobou válečných zajatců. Kerry označil McCaina za osobnost, která dokázala stavět mosty přes jakékoliv rozdíly.
Prázdné místo
Republikáni se McCainovou smrtí dostali na ostří nože, píše agentura AP. V senátu totiž mají jen těsnou většinu. McCainova nástupce má podle zákonů vybrat guvernér státu, za který byl zvolen - tedy arizonský Doug Ducey. Vybraný člověk pak senátorskou funkci povede do zvláštních voleb v roce 2020 - pokud v nich vyhraje, zůstane v Senátu až do konce McCainova volebního období.
Zemřel americký senátor John McCain. Veterán z Vietnamu často stál proti vlastní straně, kritizoval i Trumpa
Číst článek
Ducey už prohlásil, že jméno tohoto člověka oznámí až po pohřbu. AP si ale všímá rozkolu, který mezi arizonskými republikány panuje. McCain tam se svými postoji platil za kontroverzní figuru a Ducey tak bude čelit nátlakům mnoha křídel. Svou roli ve výběru pravděpodobně sehraje taky Bílý dům. McCain totiž hlasoval proti jeho návrhu na zrušení Obamových zdravotních reforem, a odmítal protiimigrační rétoriku.
Zpravodajský web Axios zmiňuje dva nejvážnější uchazeče. Jednou z nich je McCainova manželka Cindy - aktivně se zasazuje o lidská práva, je filantropkou a zároveň se věnuje taky byznysu. V posledních měsících ostatně Cindy McCainová svého muže kvůli nemoci zastupovala na veřejných akcích. Druhým je pak Kirk Adams, který vede guvernérův štáb. Podle deníku Republic by si právě Adamse v senátu mohl přát Bílý dům. Politik totiž zastává velmi podobné názory.