‚Jsme moc rádi, že ho vidíme.‘ Běloruský novinář zveřejnil fotky bývalého Lukašenkova protikandidáta

Někdejší opoziční novinář a bloger Raman Pratasevič na telegramu zveřejnil fotografie a video bývalého běloruského prezidentského kandidáta Viktara Babaryky, který si v Bělorusku odpykává čtrnáctiletý trest vězení. Příbuzní a příznivci o opozičním politikovi neměli informace téměř dva roky. Ve středu o tom informovala agentura AFP nebo server The Insider.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát s Viktarem Babarykou v roce 2020

Někdejší opoziční novinář a bloger Raman Pratasevič na telegramu zveřejnil fotografie a video bývalého běloruského prezidentského kandidáta Viktara Babaryky, který si v Bělorusku odpykává čtrnáctiletý trest vězení | Foto: Valery Sharifulin / TASS | Zdroj: Profimedia

Babaryka hodlal kandidovat v prezidentských volbách proti dlouholetému autoritářskému vůdci země Alexandru Lukašenkovi v roce 2020 a byl považován za jeho největšího soupeře.

Úřady mu však kandidaturu znemožnily a zatkly ho. V červenci 2021 ho soud uznal vinným z korupce a poslal ho na 14 let do vězení. Od roku 2023 o něm rodina neměla žádné informace a nemohla se s ním ani spojit.

Poslední zpráva o Babarykovi přišla v dubnu 2023, kdy se média dozvěděla, že ho hospitalizovali, napsala AFP. „Jsme velmi rádi, že vidíme tyto fotografie,“ reagoval podle agentury Babarykův tým. „Nesnesitelně dlouhých 630 dní jsme od něj neměli žádné zprávy,“ dodal tým a vyjádřil naději, že to bude první krok k obnovení komunikace s Babarykou i dalšími uvězněnými odpůrci režimu.

Po prezidentských volbách v létě 2020, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Lukašenka, což opozice i Západ odmítly uznat, se v Bělorusku zvedla vlna protestů. Statisíce lidí vyšly do ulic, ale režim demonstrace tvrdě potlačil.

Z prvních dam opozice její lídryně. Navalná jde ve stopách Cichanouské a šíří odkaz zavražděného muže

Číst článek

Desítky tisíc osob pořádkové síly zadržely a tisíce z nich policisté podle médií zbili v celách. Desítky nezávislých médií a nevládních organizací úřady zakázaly. Řadu lidí soudy poslaly za mříže. Hlavní opoziční představitelé skončili buď ve vězení, nebo uprchli ze země.

Lidskoprávní organizace Vjasna eviduje v Bělorusku přes 1250 politických vězňů včetně svého zakladatele a nositele Nobelovy ceny za mír Alese Bjaljackého. Exilová opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská už dříve upozornila, že mnoho běloruských politických vězňů nemůže komunikovat s vnějším světem a neví se, zda vůbec žijí.

‚Velmi se mi ulevilo‘

Podle Vjasny za mřížemi zemřelo od roku 2021 nejméně sedm politických vězňů. Lukašenko podle agentury Reuters existenci politických vězňů v zemi popírá.

„Velmi se mi ulevilo vidět první snímky Viktara Babaryky,“ reagovala ve středu na síti X Cichanouská, jejíhož manžela běloruský soud uznal vinným z přípravy a organizace hromadných nepokojů a z podněcování sociální nenávisti, přičemž ho poslal za mříže na 18 let.

Ani s ním není podle AFP možné navázat kontakt. „Musíme žádat, abychom viděli všechny ostatní, kteří zůstávají skryti, a aby tato krutá, nelidská praktika skončila,“ dodala Cichanouská a znovu vyzvala k propuštění politických vězňů.

Pratasevič zveřejnil Babarykovy snímky dva měsíce poté, co Tacjana Chomičová zveřejnila fotografii své sestry a jedné z tváří protestů proti Lukašenkově režimu Maryje Kalesnikavové. Uvedla, že se jejich otec konečně s vězněnou dcerou mohl setkat. Její rodina o ní neměla informace od února 2023. O tom, že se setkání uskutečnilo, informoval jako první Pratasevič.

Osm let pro syna běloruského opozičníka. Babaryku odsoudili za daňové úniky, ve vazbě strávil roky

Číst článek

Toho běloruské úřady zadržely společně s jeho přítelkyní poté, co v roce 2021 donutily letadlo na mezinárodní lince neplánovaně přistát v Bělorusku. Soud Prataseviče, kterého některá média označují za blogera, poslal na osm let za mříže, ale Lukašenko mu udělil milost.

Postupem času začal spolupracovat s režimem, uvedla stanice Belsat, která vysílá z Polska pro Bělorusy. Pratasevič podle ní uvedl, že se za Babarykou vydal, aby mu sdělil zprávy od příbuzných a také vzkaz od jednoho z dříve propuštěných politických vězňů.

Lukašenko v poslední době omilostnil desítky politických vězňů, většinou lidí s vážnými zdravotními problémy, kteří vyjádřili lítost nad svým jednáním. Agentura AP ovšem v listopadu s odvoláním na ochránce lidských práv upozornila, že úřady zahájily novou vlnu zatýkání, aby zlikvidovaly jakýkoliv náznak nesouhlasu před letošními prezidentskými volbami. Lukašenko se tento měsíc bude ucházet o svůj sedmý mandát. Podle AFP nemá vyzyvatele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme