‚Rusové jsou vždycky katastrofa.‘ Okupanty ve vesnici Afanasiivka vystřídala voda z Kachovské přehrady

Nejdříve okupace, pak ničivá povodeň. To je osud tisíců Ukrajinců, které zatopila voda z Kachovské přehrady na Dněpru. Například do vesnice Afanasiivka přišla velká voda téměř hororovým způsobem.

Od zpravodaje z místa Afanasiifka Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesnice leží na řece Inholec skoro 40 kilometrů od Dněpru. Povodňová vlna ale obrátila směr řeky a i na tuto vzdálenost dokázala zatopit vesnici a odříznout ji od okolního světa. Během víkendu se řeka vrátila do svého koryta, následky si ale Afanasiivka ponese roky. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Okupanty ve vesnici Afanasiivka vystřídala voda z Kachovské přehrady. Na místě natáčel Ľubomír Smatana

„Povodeň se přihnala během pár hodin po protržení hráze. A to jsme tak daleko. Voda se zvedla o šest sedm metrů,“ ukazuje čtyřicátník Serhij na svůj dům. Skrz prorvanou zeď je vidět do kuchyně.

„To je muzeum, starožitnictví,“ zasměje se svému vtipu. Víc mu ani nezbývá. Domek je postavený z nepálených cihel, které nemohly tak velké vodě odolat.

Rozbořený dům po záplavě | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Jeho tmavovlasá žena s hlubokýma očima Tatjana opatrně přešlapuje v žabkách rákosí plné bahna, vchází dovnitř v místě, kde byly dveře. „To je dětský pokoj.“ Nábytek je na vyhození, dům na strhnutí. Rodina se třemi dětmi bydlí u sestry na druhé straně obce, kam voda nevystoupala.

Město v močálech

Afanasiivka je vesnice uprostřed nekonečné stepi, v mělkém dolíku, obklopená močály i za normálních okolností. Šedivé schnoucí bahno zapáchá, do tváří se opírá ostré slunce, je 32 stupňů Celsia.

Dobrovolníci z humanitárních organizací přivezli vodu, potraviny a nafukovací člun s motorem. Chlapi startují a testují stroj na řece. Jejich jediná radost. „Na ryby teď nemůžeme, prý tak za dva měsíce. Tady se nažerou jen komáři,“ pokyvuje hlavou Vitalij, který přišel na kus řeči.

Chlapi nepochybují o tom, kdo zpackal jejich život. „Rusové, to je vždycky katastrofa,“ říká Serhij a ukazuje, kde stály na podzim tanky a odkud Rusové stříleli. „Díkybohu v naší vesnici nikoho nezabili. Ale ukradli tady spoustu věcí, brali si jídlo, chovali se tu jako doma.“

Serhij má jasno – Rusko je katastrofa. | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Ve vesnici voda poškodila nebo zničila 75 domů. Země je ve válečném stavu, takže pojistky se nevyplácí. Byli tu sice úředníci z místní samosprávy, aby zmapovali škody, ale Serhij si nedělá iluze o pomoci. „Musíme se s tím nějak porvat sami, ale vůbec netuším, jak začít.“

Jeho žena Tatjana povodeň nezažila. Byla se šestiletou dcerou v nemocnici v Kyjevě. Jako malá si zranila oko a má za sebou několik operačních zákroků. „Teď jsme zaplatili 300 eur a ještě tři sta nemocnici dlužíme. Na opravu domu peníze nemáme. Nevím, co budeme dělat.“

Tatjána v dětském pokoji | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Afanasiivka nepatří do centra zájmu. Leží v Mykolajivské oblasti, a většina pomoci směřuje do Chersonu a okolních obcí. Přitom na řece Inholec leží desítka vesnic, které jsou na tom podobně jako Afanasiivka.

Úřady uvádějí, že povodeň zaplavila 1700 budov, zabila 16 lidí a 31 je nezvěstných. A to jsou údaje pouze z území, které má pod kontrolou Ukrajina. Jak to vypadá na okupovaných teritoriích, nelze zmapovat. Rusko žádné informace neposkytuje.

Voda nebude pitná dlouho | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme