VIDEO: Katalánské Pochody svobody zamířily do Barcelony. Při protestech se zranilo 72 policistů

Při nepokojích v Katalánsku bylo od úterka zraněno 72 španělských a katalánských policistů a zadrženo bylo 51 lidí. Od pondělí bylo zraněno celkem na 170 demonstrantů. Manifestace, které na některých místech přerostly v násilnosti, pokračují i ve středu. Španělský premiér Pedro Sánchez se ve středu kvůli tomu sejde s lídry opozice. Do Barcelony se vydaly z pěti měst takzvané Pochody svobody, které omezují provoz na silnicích.

Madrid (Aktualizováno: 10:59 16. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manifestace, do nichž se zapojily desetitisíce lidí, přerostly v úterý večer a v noci v násilnosti zejména v Barceloně a Tarragoně, a to před budovami španělských úřadů.

Protesty v Katalánsku ochromily dopravu a pokračují druhý den, demonstranti se střetli s policií

Číst článek

V Barceloně vyrostly večer na několika místech barikády, na nichž radikální skupiny zapalovaly pneumatiky. Ráno začalo odklízení ohořelých popelnic a dalších předmětů, které omezují provoz na některých ulicích v Barceloně.

Do Barcelony se ráno vydaly z pěti měst pochody, do nichž se chystají zapojit desetisíce lidí, na silnice i dálnice vyjely i traktory. Do jednoho z pochodů, který vyrazil z Girony, se podle policie už zapojilo na 10 000 lidí.

Pochody, jichž se chystá účastnit i několik členů regionální vlády, mají dělat přestávky a skončit mají v pátek v Barceloně, kde se ten den chystá velká demonstrace. Na pátek také katalánské odbory vyhlásily v regionu stávku.

Kritika i hrozby

Násilí radikálních skupin z předchozích dvou dnů kritizovala španělská vláda a opozice, barcelonská starostka Ada Colauová, katalánská vláda i někteří z odsouzených a uvězněných katalánských politiků.

Místopředseda regionální vlády Pere Aragonés ze separatistické strany ERC vyzval všechny v ulicích, aby přestali s násilnostmi, a varoval, že Madrid může dočasně převzít autonomii Katalánska, jako to se souhlasem horní komory španělského parlamentu udělala před dvěma lety předchozí španělská vláda.

Katalánec o odsouzení politiků Španělskem: Nejsou to zločinci, nejsou zkorumpovaní, nikoho nezabili

Číst článek

„Nedejme jim jako dárek 155,“ uvedl Aragonés s odkazem na příslušný článek ústavy, který převzetí autonomie umožňuje.

Na barcelonském letišti, jehož provoz v pondělí ochromily tisíce demonstrantů, byl v noci na středu podle místních médií klid.

Předseda opozičních lidovců (PP) Pablo Casado na twitteru vyzval, aby premiér Sánchez aktivoval zákon o národní bezpečnosti, a převzal tak kontrolu nad katalánskými bezpečnostními složkami, aby žádný policista nedostával rozkazy od separatistů.

„Je nutné zaručit bezpečnost a veřejný pořádek,“ napsal Casado.

Kvůli situaci v Katalánsku svolal ve středu španělský premiér Pedro Sánchez schůzky s lídry španělské opozice Pablem Casadem, Albertem Riverou a Pablem Iglesiasem. Už v úterý vláda uvedla, že je připravena přijmout „potřebná opatření“, aby skončila „s násilím v ulicích, které chce zničit soužití v Katalánsku“.

Násilí v ulicích

Uvedla též, že „menšina chce vnutit násilí ulicím katalánských měst“. Pro nezávislost Katalánska, které patří k hospodářsky nejvyspělejším oblastem Španělska, je podle různých průzkumů zhruba polovina z jeho 7,5 milionu obyvatel.

Katalánci vyšli do ulic kvůli trestu pro politiky. V Barceloně protestující blokují mezinárodní letiště

Číst článek

Ale i mezi odpůrci nezávislosti se objevují názory, že tresty vězení za uspořádání referenda, ač neústavního, nejsou adekvátní.

Podle deníku La Vanguardia je problém i v tom, že katalánská vláda neměla připravený žádný politický plán, jak na pondělní verdikt reagovat. Vyzvala jen k pokojné masové občanské neposlušnosti.

Deník La Vangurdia ve středu napsal, že radikální skupiny svým násilím připravují „terén“ pro drastická opatření Madridu. Tím může být právě i dočasné převzetí autonomie, jemuž se dosud Sánchezova vláda bránila.

Protesty proti rozsudku nad katalánskými politiky, z nichž devět dostalo tresty vězení od devíti do 13 let za uspořádání nezákonného referenda z roku 2017, se očekávají i ve středu. Kromě Katalánska by se mělo protestovat také v Madridu. Katalánští studenti také ve středu zahájí třídenní stávku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme