Katalánci vyšli do ulic kvůli trestu pro politiky. V Barceloně protestující blokují mezinárodní letiště
V katalánské metropoli Barceloně se na řadě míst shromáždily tisíce lidí, aby vyjádřili nesouhlas s v pondělí zveřejněným rozsudkem španělského nejvyššího soudu nad katalánskými politiky, odsouzenými za neústavní referendum o nezávislosti tohoto regionu. Po poledni separatisté vyzvali k ochromení provozu na mezinárodním letišti v Barceloně, kam už dorazily stovky lidí. Před letištěm se tvoří dopravní zácpy.
Zatím osm tisíc lidí se podle španělské televize RTVE shromáždilo na Katalánském náměstí v centru Barcelony, demonstrace se konají i na dalších místech tohoto města s 1,6 milionu obyvatel. Stovky lidí jsou například na náměstí před sídlem katalánské vlády, další se chystali do parku Ciutadella, kde sídlí regionální parlament.
Vysoké tresty pro katalánské politiky za referendum o nezávislosti. Bývalý vicepremiér dostal 13 let
Číst článek
Park ale místní policie preventivně uzavřela. Poblíž parku Ciutadella je budova katalánského nejvyššího soudu, kam byla svolána jedna z demonstrací.
Hnutí, jež si říká Tsunami Democrátic (Demokratické tsunami), v pondělí po poledni vyzvalo prostřednictvím sociálních sítích k ochromení provozu na mezinárodním letišti. Podle deníku El Nacional zakoupilo kvůli tomu stovky letenek, aby se lidé dostali co nejdále do nitra terminálu. Krátce po výzvě lidé zaplnili metro i další dopravní spoje na letiště.
Už dopoledne zablokovali demonstranti řadu velkých ulic v centru, krátce po zveřejnění verdiktu se vydal do centra pochod studentů. Lidé nesou katalánské vlajky a transparenty s nápisem Svobodu pro politické vězně.
Několik stovek lidí se shromáždilo také před barcelonskými sídly organizací Ómnium a Katalánské národní shromáždění, jejichž lídři dostali dnes trest devět let vězení a už od října 2017 jsou ve vazbě.
Podle deníku El País je stále narušen provoz nejméně na pěti silnicích v Katalánsku, mimo jiné v okolí Barcelony či v provincii Girona. V Gironě se koná demonstrace i u vlakového nádraží, někteří demonstranti se dostali i na koleje vysokorychlostních spojů.
„Přišel čas povstat proti fašismu španělského státu a jeho kompliců,“ reagovala na verdikt nejradikálnější katalánská organizace separatistů Výbory na obranu republiky.
Na plánované protesty kvůli verdiktu se už několik týdnů intenzivně připravovala katalánská i španělská policie, která do autonomního regionu na severovýchodě Španělska vyslala už minulý týden posily, čítající asi 1800 policistů. Na mnoha místech regionu, zejména na nádražích, letištích či v přístavech je už od víkendu nasazeno více policistů.