Putinův mentor, nebo nevýznamný extremista? Ruský prezident některé Duginovy názory využil

Ultranacionalista, politolog, historik a konzervativní filozof často označovaný za Putinův mozek či Putinova Rasputina. Šedesátiletý Alexandr Dugin v sobotu přišel o dceru Darju, která zemřela při explozi auta nedaleko Moskvy. Podle původních plánů měl jet vozem i sám Dugin, což nahrává domněnce, že cílem útoku měl být on. Jaký je ale jeho skutečný vliv na Vladimira Putina? Duginovy vazby na prezidenta nejsou jasné.

profil Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Dugin na snímku z roku 2014

Alexandr Dugin na snímku z roku 2014 | Zdroj: Profimedia

K odpovědnosti za útok se přihlásila neznámá ruská partyzánská skupina s názvem Národní republikánská armáda. Ruská tajná služba FSB po bleskurychlém šetření z vraždy obvinila ukrajinské zpravodajské služby. Ukrajina jakékoli zapojení odmítla.

Kdo je tedy Alexandr Dugin a jaký vliv mají jeho slova na současné dění na Ukrajině?

V posledních letech existence Sovětského svazu se Dugin připojil k různým avantgardním kolektivům a v těchto kruzích se proslavil občasným koketováním dokonce i s politikou nacistického Německa. Do širšího povědomí se dostal v 90. letech jako autor krajně pravicových novin Den.

Darja Duginová

Darju Duginovou označila agentura TASS za politoložku a novinářku, podle BBC psala pod pseudonymem Darja Platonovová politické články pro prokremelskou stanici RT a nacionalistickou televizi Cargrad. Americké a britské úřady ji obvinily ze šíření dezinformací a zařadily ji na sankční seznam.

Duginová plně podporovala ideologii svého otce a byla jeho pravou rukou. Hlasitě podporovala ruskou invazi na Ukrajinu, v květnu ji označila za „střet civilizací“ a vyjádřila hrdost na to, že ona i její otec byli Západem sankcionováni.

V manifestu z roku 1991 poprvé představil svou antiliberální a ultranacionalistickou vizi Ruska. Podle něj je předurčeno k tomu, aby se postavilo individualistickému a materialistickému Západu.

V té době se spisovatelem Eduardem Limonovem založil stranu Národní bolševici, která spojovala fašistickou a komunisticko-nostalgickou rétoriku a symboliku.

Duginův světonázor je zřejmě nejzřetelněji vyjádřen v jeho publikaci Základy geopolitiky z roku 1997. V knize vyzývá Rusko k obnovení svého vlivu prostřednictvím anexí a spojenectví. Zároveň hlásá odpor k Ukrajině jako suverénnímu státu. Ukrajina jako stát nemá podle něj žádný geopolitický, zvláštní kulturní nebo univerzální význam, geografickou jedinečnost ani etnickou výlučnost.

Kniha obsahuje také konkrétní strategie, jak porazit nebo neutralizovat Spojené státy. Patří mezi ně destabilizační a dezinformační kampaně s využitím ruských speciálních sil a asymetrického válčení, rozštěpení spojenectví mezi USA a zeměmi jako je Německo a Francie a také rozdmýchávání rozkolu uvnitř samotné země, přičemž konkrétně vyzdvihuje rasové vztahy.

Alexandr Dugin na snímku krátce po smrti své dcery | Zdroj: Profimedia

Neznámý vztah s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin zopakoval některé Duginovy názory na Ukrajinu ve své eseji „O historické jednotě Rusů a Ukrajinců“. Esej mnozí považují za plán invaze, kterou Rusko zahájilo pouhých šest měsíců po jejím vydání.

Skutečný vliv Dugina na Putina je předmětem diskusí, někteří odborníci na Rusko ho nazývají „Putinovým duchovním průvodcem“. Jiní, především ti v Moskvě, tvrdí, že jde o bezvýznamnou postavu, která se snaží být blízká Kremlu kvůli osobnímu prospěchu. Za rozhovory pro západní média si totiž Dugin neváhá říkat o úplatu.

Dezinformátorku Duginovou zabili ruští partyzáni, oznámil aktivista. ‚Putin bude sesazen,‘ hlásají

Číst článek

Podle britského bezpečnostního experta Marka Galeottiho Dugin neměl nikdy přímou osobní vazbu na šéfa Kremlu, ani nijak mimořádný vliv na přední postavy Putinova režimu.

A s tím, že je Duginova role přeceňována, souhlasí i zástupce ředitele Ústavu východoevropských studií Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Marek Příhoda. „K tomuto názoru se značně kloním. Myslím, že ruskou politiku vůči Ukrajině a vůbec zahraniční politiku Ruska Dugin neovlivňuje,“ řekl Radiožurnálu.

Příhoda připomněl, že Dugin a Putin vlastně vždy stáli na opačných stranách. „Připomněl bych momenty z 90. let, kdy byl Putin součástí týmu reformátora a liberála Anatolije Sobčaka, zatímco Dugin byl v naprosto opačném táboře nacionálních bolševiků. V době, kdy se Putin stává prezidentem, má Dugin politické ambice a ocitá se v roli poradce komunistického předsedy parlamentu, takže opět v opozičním táboře. I po roce 2014 Dugin dokonce kritizuje Putina za to, že není příliš tvrdý,“ vyjmenovává.

Marie Starostová, Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme