Kněží i řeholníci budou muset hlásit podezření ze sexuálního zneužívání. Papež to nařídil v dekretu

Kněží i řeholníci jsou napříště povinni okamžitě nahlásit církevnímu představenému nebo přímo Vatikánu sexuální zneužívání jak dětí, tak dospělých či jeho krytí. Je to obsaženo v dekretu, který ve čtvrtek vydal papež František a jenž počátkem června vstoupí v platnost nejprve na tři roky.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František přijel do Irska na dvoudenní návštěvu, v jejímž rámci se setká i s tamními oběťmi sexuálního zneužívání kněžími.

Dekret ve čtvrtek vydal papež František a počátkem června vstoupí v platnost, nejprve na tři roky. | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Kněží i řeholníci musejí představenému oznámit, pokud se dozvědí anebo pokud chovají „opodstatněné podezření“ o tom, že duchovní zneužil nezletilého či dospělého nebo že přechovává dětskou pornografii.

Stejné pravidlo platí v případě, že někdo v církevní hierarchii takové činy kryje. Dosud k ohlášení takových věcí zavazovalo pouze svědomí. Papežský dekret nestanovuje postih, pokud uvedené delikty nenahlásí.

Jak katolíci bojují proti sexuálnímu zneužívání v církvi? České biskupy popohnal až tlak Vatikánu a médií

Číst článek

Nový církevní normativní akt, závazný pro celou katolickou církev, ukládá každé diecézi, aby do června 2020 zavedla jednoduchý a přístupný systém přijímání informací o zneužívání. Místní církevní organizace nemají váhat se zapojením světských odborníků do vyšetřování. Těm, kteří přečin nahlásí, i obětem zneužívání a obtěžování bude zajištěna ochrana.

O případné peněžní náhradě pro oběti se dekret nezmiňuje.

Zneužívání jeptišek

Na dospělé papežský dekret podle kardinála Marca Ouelleta pamatuje kvůli nedávným zprávám o zneužívání jeptišek a seminaristů kněžími, jimiž se zabýval mimo jiné vatikánský časopis pro ženy, který vychází jako měsíčník novin L'Osservatore Romano. To, že jsou takové delikty páchány, přiznal i papež.

Dokument o dvou kapitolách a 19 bodech také určuje maximální délku vyšetřování, vymezuje čas, v němž musí na jeho výsledky reagovat Vatikán, a umožňuje přečiny nahlásit i zpětně. Nově rovněž stanovuje postup v případě, že obvinění se týká biskupa, kardinála anebo řeholního představeného.

Kněží i řeholní osoby nemusejí podle normativního aktu přečiny hlásit policii, ale musejí respektovat zákony dané země. Například v Itálii právo kněží nezavazuje k tomu, aby sexuální zneužívání hlásili i trestním orgánům.

Vatikán zahájil vyšetřování slovenského biskupa obviněného ze sexuálního obtěžování

Číst článek

Chilští poslanci naproti tomu schválili v dubnu zákon, který všem představitelům církevních organizací ukládá povinnost oznámit prokuratuře jakékoli nezákonné chování vůči nezletilým či bezmocným osobám.

Vlna skandálů

Věk dospělosti dekret nejvyššího představitele římskokatolické církve posouvá v kanonickém právu z 16 na 18 let.

Dekretem Vos estis lux mundi (Vy jste světlo světa) papež František reaguje na vlnu skandálů spojených se sexuálním zneužíváním a jeho krytím, s nimiž se katolická církev musí vypořádat po celém světě i v samotných špičkách své hierarchie.

V prosinci například papež vyloučil z řad svých poradců australského kardinála George Pella, který je obviněn ze sexuálního zneužívání v minulosti, a chilského kardinála Franciska Javiera Errázurize, který je podezřelý, že kryl sexuální a psychické zneužívání mladistvých páchané jedním z chilských katolických kněží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme