Vatikán zahájil vyšetřování slovenského biskupa obviněného ze sexuálního obtěžování

Vatikán v úterý zahájil vyšetřování případu biskupa řeckokatolické církve na Slovensku Milana Chautura, který čelí nařčení, že v minulosti sexuálně obtěžoval nezletilou dívku. S odvoláním na slovenská média o tom informovala agentura Kathpress, podle níž kauzu posoudí Kongregace pro nauku víry, vatikánská instituce dohlížející na dodržování katolické víry a mravů.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Církev, růženec, modlení (ilustrační foto)

Vatikán zahájil vyšetřování případu biskupa řeckokatolické církve na Slovensku, který čelí nařčení, že v minulosti sexuálně obtěžoval nezletilou dívku. | Foto: Myriams-Fotos | Zdroj: Pixabay

Vladyku obvinila z obtěžování mezitím již dospělá žena během jejich společné schůzky v listopadu 2017. Následně se obrátila i na policii. Žena tvrdí, že ji košický biskup před 30 lety, tehdy jako šestiletou, osahával na intimních místech. Případ koncem loňského roku otevřela prokuratura v Prešově.

Jak katolíci bojují proti sexuálnímu zneužívání v církvi? České biskupy popohnal až tlak Vatikánu a médií

Číst článek

Košický biskup trvá na tom, že dívku pouze obyčejně políbil. „Políbit a obejmout dítě je něco normálního, lidé to běžně dělají, pokud samozřejmě nemají postranní úmysly,“ uvedl.

Podle Kathpressu se jednašedesátiletý Chautur těší plné podpoře slovenské biskupské konference a svůj úřad dále vykonává bez přerušení a omezení. Za oblíbeným duchovním údajně stojí také většina věřících.

Kritici však poukazují na případ kněze ve slovenské vesnici Nevidzany, který byl v roce 2015 odsouzen na tři roky vězení za sexuální zneužívání nezletilé dívky. Většina členů farnosti tehdy i po pravomocném rozsudku solidarizovala s farářem namísto s obětí.

Řeckokatolická církev patří mezi katolické církve byzantského obřadu. Při posledním sčítání lidu v roce 2011 se k ní na pětimilionovém Slovensku přihlásilo přes 206 000 lidí. Většina obyvatel země se dlouhodobě hlásí k římskokatolické církvi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme