Koho nechá Putin zabít příště? Pravidla jsou nepsaná, ale jasná, okusil je nejeden kritik režimu
Chcete-li být zadobře s Kremlem, nesmíte se chovat určitým způsobem a říkat jisté věci. Jinak dopadnete jako Jevgenij Prigožin, Boris Němcov, Alexej Navalnyj, Vladimir Kara-Murza, Anna Politkovská… Jak se o těch pravidlech dozví třeba zahraniční novináři? A kdo bude další na řadě? Odpovědi nabízí druhý díl podcastu Na Východ! věnující se postsovětskému prostoru.
Cenu za odvahu a odpovědnost nedávno na pražském Fóru 2000 převzal skrze manželku dvaačtyřicetiletý ruský disident Vladimir Kara-Murza, kterého se Kreml pokusil několikrát otrávit.
Dlouhodobý kritik Kremlu za veřejné odsouzení „speciální vojenské operace“ na Ukrajině dostal letos v Rusku trest 25 let odnětí svobody, který si odpykává v trestanecké kolonii s nejvyšší ostrahou na Sibiři.
Podle investigativců z mezinárodní skupiny Bellingcat ho měli v hledáčku agenti stejné jednotky ruské tajné služby FSB, která před několika lety otrávila dalšího opozičního lídra Alexeje Navalného.
Po nedávné smrti Jevgenije Prigožina, kterému se přezdívalo Putinův kuchař, to vypadá, že seznam kritiků Kremlu, kteří z nejrůznějších důvodů umírají nebo jsou přinejmenším otráveni, neustále narůstá. A je jen otázkou času, kdy k nim přibude někdo další.
Novináři Ondřej Soukup a Josef Pazderka ve druhém dílu podcastu Na Východ! popisují, jak celý tenhle smrtící stroj funguje a jaká má nepsaná pravidla. Poslechněte si celý podcast, audio je nahoře v článku.