Kosovo chce do EU. Země se ale potýká s nezaměstnaností i protivládními protesty

Evropský parlament ve čtvrtek ratifikoval asociační dohodu s Kosovem. Měla by začít platit během několika měsíců a jde o důležitou etapu přibližování Kosova k Evropské unii. Nejmladší evropskou zemi ale trápí korupce, nezaměstnanost i protivládní protesty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní protesty v Prištině, Kosovo

Protivládní protesty v Prištině, Kosovo | Zdroj: Reuters

V některých evropských zákonodárných sborech létaly v minulosti facky, na premiéra Kosova Isu Mustafu házeli loni v září opoziční poslanci vajíčka.

Následující měsíc někdo z opozičních zákonodárců odpálil v kosovském parlamentu slzný granát. Propašoval ho dovnitř i přes přísná bezpečnostní opatření. Nesouhlas s vládní politikou dávají najevo také lidé v ulicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kosovo chce do EU. Země se ale potýká s nezaměstnaností i protivládními protesty. Natáčel Robert Mikoláš

„Ukázali jsme vládě, že jsme ve válce. Budeme bojovat, dokud nezemřeme," pohrozil nedávno jeden z demonstrantů se zakrytou tváří, který držel vlajku Kosovské osvobozenecké armády.

Demonstranti oficiálně odmítají poskytnutí autonomie srbské menšině, podle mnohých jde ale o zástupný problém.

„Je úplně jedno, kdo bude u moci. Všichni nakonec s dohodami se Srbskem budou souhlasit. Opozice toho zneužívá, ale až dostanou křesla ve vládě, tak se budou chovat stejně," domnívá se asi 50letý kosovský Albánec, který s protesty nesouhlasí.

Na Srby má ale i více než 15 let po válce stejný názor: „Srbové dostávají větší moc, než si zaslouží. Napáchali tady spoustu zla, proč by tedy měli mít autonomii? Jak to, že stejná práva nemají třeba Romové, Chorvati a příslušníci dalších menšin žijících v Kosovu?"

Protivládní protesty v Prištině, Kosovo | Foto: Reuters

Drtivou většinu obyvatel ale trápí zcela něco jiného.

„Když někdo z tvé rodiny pracuje ve vládním úřadě, také máš práci, můžeš podnikat. Jinak jsi ale bez šance,“ říká 27letý Albin, absolvent univerzity, který už čtyři roky marně shání práci. Stejně jako většina jeho kamarádů. Nezaměstnanost mladých v Kosovu je více než 60procentní.

Kosovo od vyhlášení nezávislost 17. února 2008 uznalo už více než 100 států, včetně většiny členů Evropské unie, nevyjímaje Českou republiku. Nezávislost své někdejší provincie ale rozhodně neuznává Srbsko, jehož odmítavé stanovisko sdílí mimo jiné Rusko, Čína a pět členů EU, mezi kterými je i Slovensko.

Robert Mikoláš, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme