Letošek zřejmě bude nejteplejším rokem v historii měření, míní expert. Padl by tak loňský rekord
Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) vidí sedmasedmdesátiprocentní šanci, že letošní rok překoná loňský rekord a zapíše se jako ten nejteplejší od počátku vedení meteorologických záznamů. Agentura to v pondělí oznámila ve zprávě o vývoji klimatu v červenci. NOAA také na rozdíl od evropské klimatické služby Copernicus uvádí, že minulý měsíc byl nejteplejším červencem v záznamech.
Hlášení navazuje na vyjádření některých klimatologů, podle nichž je čím dál jasnější, že rok 2024 bude druhým v řadě, který stanoví nové teplotní maximum. „Existuje sedmasedmdesátiprocentní šance, že rok 2024 se stane nejteplejším v záznamech, a téměř stoprocentní šance, že bude mezi nejteplejšími pěti,“ uvádí NOAA.
Neděle byla celosvětově nejteplejším dnem od roku 1940. Meteorologové naměřili průměrně 17,09 stupně
Číst článek
Podle amerického úřadu i v červenci pokračovala déle než rok trvající série nejvyšších teplotních průměrů pro daný měsíc, když se globální teplota vyšplhala o 1,21 stupně Celsia nad průměr z 20. století. Meteorologická služba Evropské unie Copernicus minulý týden uvedla, že tato série minulý měsíc skončila, neboť průměrná teplota byla nižší než loni.
„Celkový kontext se nezměnil, klima se dále otepluje,“ uvedla tehdy zástupkyně ředitele unijního projektu Samantha Burgessová. Svět se oproti rokům 1850 až 1900 před nástupem průmyslové éry oteplil asi o 1,2 stupně Celsia, což podle klimatologů způsobuje vypouštění oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, které zadržují na Zemi teplo ze Slunce.
Experti a mnohé vlády se shodují, že pro zastavení tohoto procesu je potřeba dramaticky omezit spalování fosilních paliv, dosavadní opatření ale nejsou dostačující pro splnění cíle z tzv. Pařížské dohody udržet oteplování výrazně pod dvěma stupni. Všech deset nejteplejších roků od počátku meteorologických záznamů spadá do uplynulé dekády.
Loňský rok byl však naprosto mimořádný, neboť překonal předchozí rekord z roku 2016 o přibližně 0,15 stupně Celsia, zatímco dřívější rekordy posouvaly maximum jen o dvě či tři setiny stupně. Podle meteorologů k loňskému zápisu přispěl i přechod fenoménu El Niňo do fáze, která zpravidla přináší nárůst globálních teplot.