Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Londýn chce omezit možnost Čechů a dalších občanů EU hledat si práci v Británii

Češi a další občané Evropské unie by měli mít horší možnosti volně se pohybovat v rámci osmadvacítky a hledat si v ní práci. Prosazuje to britská vláda, podle které lidé z jiných zemí unie zneužívají britský sociální systém. O volném pohybu osob dnes budou v Bruselu jednat ministři vnitra členských států osmadvacítky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Podle Britů se Poláci a další občané z nových zemí unie na ostrovy masivně stěhují, aby tam pobírali sociální dávky. Totéž prý teď hrozí u Rumunů a Bulharů.

Lidé, kteří přijedou do Británie, by podle Camerona neměli mít po třech měsících nárok na žádné dávky v nezaměstnanosti. Po šesti měsících, co ztratí práci, by neměli mít nárok na žádné sociální dávky a nárok na žádný příspěvek na bydlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O omezení volného pohybu pracovních sil informoval bruselský zpravodaj Ondřej Houska.

Na evropské úrovni britský premiér požaduje, aby při příštím rozšiřování EU byla zavedena tvrdší pravidla. Například možnost zavedení kvót.

Pokud by do určité země přišel určitý počet lidí, mohla by další pracovníky odmítnout. Nebo by lidé mohli ve vybrané zemi pracovat až poté, co jejich mateřská země dosáhne určitého procenta HDP na osobu z hlediska průměru v unii.

Česko, Polsko nebo Evropská komise namítají, že Britové takové případy přehánějí a nejsou je schopni doložit konkrétními čísly. Upozorňují, že svoboda volného pohybu pracovních sil patří v EU k těm základním.

Schengen bez Bulharů a Rumunů

Ministři vnitra členských zemí EU budou jednat také o přijetí Bulharů a Rumunů do Schengenského prostoru bez hraničních kontrol. S tím by ovšem musely souhlasit všechny ostatní státy.

Němci, Francouzi nebo Nizozemci to ale stále odmítají. Poukazují na vysokou míru korupce a špatně fungující justici v Bulharsku a Rumunsku.

Oba státy jsou také vůbec nejchudší v rámci celé unie. Bulharsko a Rumunsko tak sice splnily všechny formální podmínky pro přijetí do Schengenu, naděje na to, že by unie takový krok schválila, je ale minimální.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme