Lukašenkovi odpůrci pokračují v protestech proti výsledkům voleb
Několik stovek demonstrantů, kteří protestují proti vítězství Alexandra Lukašenka v běloruských prezidentských volbách, zůstává nadále v centru metropole Minsku. Na náměstí před Palácem republiky vyrostlo stanové město. Stoupenci opozice chtějí opakování hlasování, které bylo podle nich zmanipulované.
Demonstranti na náměstí před Palácem republiky postavili po vzoru ukrajinské "oranžové" revoluce asi 20 stanů a spojili se v lidský řetěz, aby svůj tábor střežili.
Účastníci protestů říkají, že jsou připraveni vydržet na náměstí velmi dlouho. Kolegové jim přinášeli deky, jídlo a teplé nápoje, aby jim pomohli překonat chladné počasí. Často jsou ale zadržováni policií.
Noc ve stanovém městečku strávili také vůdci revoluce Aljaksandr Milinkevič a Aljaksandr Kazulin. "Zůstanu zde. Neodejdu. Mladí rozhodnou, jak dlouho tu setrváme," prohlásil Milinkevič.
Vítězem nedělních voleb byl podle očekávání vyhlášen dosavadní prezident Lukašenko, který je kvůli potlačování lidských práv označován za posledního diktátora v Evropě. Podle oficiálních výsledků pro něj hlasovalo 82,6 procenta voličů.
Milinkevič, který získal šest procent, vyzval mezinárodní společenství, aby Lukašenka neuznalo jako legitimní hlavu státu. "To nebyly volby, ale protistátní a protiústavní převrat," prohlásil. "Většina normálních lidí se těmto procentům směje," dodal.
Na večerní demonstraci očekávají organizátoři účast několika tisícovek lidí. Podle zpravodaje Radiožurnálu se policisté snaží blokovat příjezdové cesty a vypínají mobilní sítě, aby se lidí nemohli mezi sebou domlouvat a zvát své přátele.
Prezident Lukašenko hrozí opozici vězením. "Osobně nechci, aby šli do vězení, protože prezident lidi do věznic neposílá, prezident jim přece dává milost. Pokud ale něco provedli, pak je čeká trest," prohlásil Lukašenko.
Na opoziční demonstraci v Minsku zbili českého novináře
Po nedělní demonstraci v Minsku zbili neznámí útočníci českého novináře. Redaktora Mladé fronty Dnes Jana Rybáře v noci napadli dva muži v podchodu v centru města. Způsobili mu otřes mozku, nalomili nos a poškodili zuby.
"To, co je hlavně zajímalo, jsem byl já. Aby mě mohli vystrašit, tak mě opravdu velmi surově zbili a především mi vzali můj laptop a satelitní telefon," řekl Radiožurnálu Rybář.
Novinář, který už je zpátky v Praze, si myslí, že ho napadli agenti běloruské tajné policie KGB. Přímé důkazy pro to ale nemá. "Je zvláštní, že je zajímaly mé doklady a ne peníze. Pochopitelně nemůžu vědět, zda-li jsem byl napaden někým z běloruských tajných služeb, ale těch nepřímých indicií a náznaků je poměrně hodně," dodal Rybář.
Běloruské prezidentské volby sledovalo asi 550 zahraničních novinářů. Na pondělní tiskové konferenci si prezidentovi Lukašenkovi stěžovala novinářka z Pobaltí, které prý policisté na hranicích zabavili sedm nahraných kazet. Na omezení při práci si stěžují i další žurnalisté.