Maska indiánského kmene Hopiů se v Paříži vydražila za 4 miliony korun

Jedna z rituálních masek severoamerického indiánského kmene Hopiů se dnes v Paříži vydražila za 160,000 eur, v přepočtu za více než 4 miliony korun. K prodeji došlo jen několik hodin poté, co pařížský soud odmítl protesty zástupců kmene Hopiů a aukci celkem 70 masek povolil. Podle soudu nebylo možné prodej zakázat, protože aukční síň získala masky legálně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masky amerických indiánů se draží na aukci v Paříži

Masky amerických indiánů se draží na aukci v Paříži | Zdroj: Reuters

Jedná se o masky, které hrají důležitou roli v životě pueblových indiánů, mezi které patří i Hopiové.

„Ty masky jsou posvátné, mají moc. Když se nepoužívají, tak leží přikryté látkou, aby mohly dýchat,“ popisuje tradice amerikanistka Alexandra Hubáčková.

Podle ní jsou stařešinové Hopiů proti tomu, aby jejich masky byly veřejně vystavovány, a pokoušejí se je z muzeí, výstavních síní a soukromých sběratelů získávat zpátky ke svému kmeni.

Přehrát

00:00 / 00:00

O severoamerických indiánech a jejich maskách mluvila amerikanistka Alexandra Hubáčková

Za vysokými cenami, za které se masky draží, se podle Hubáčkové skrývá právě jejich posvátnost. Jsou nedílnou součástí rituálů a ceremonií.

Rituály indiánů jsou zaměřeny na to, aby udržovaly a obnovovaly rovnováhu. Hubáčková tvrdí, že v kultuře Hopiů není nic oddělené od ničeho, například živá příroda od neživé.

Kmen Hopiů patří mezi takzvané pueblové indiány. Dnes je takových kmenů devatenáct v Novém Mexiku.

Jak vysvětluje Hubáčková, Hopiové sídlí v Arizoně, měli totiž pocit, že vyvýšená poloha jim poskytne dobrou ochranu před nepřáteli a že drsné podmínky, které tam jsou, odradí od osídlení další kmeny. A oni tam opravdu ještě dnes žijí.

„Myslím si, že Hopiové jsou možná nejtradičnější z puebel. Podle posledního sčítání je jich něco přes 18 tisíc,“ říká amerikanistka.

Ve Spojených státech byl v roce 1990 vydán zákon, na jehož základě si Hopiové mohou žádat o navrácení artefaktů, do nichž počítají i lidské ostatky.

Když Hopiové získají něco zpátky, pořádají uvítací ceremonie, v nichž přijímají zpět to, co považovali za ztracené.

Zákon, který umožňuje navracení artefaktů indiánům, ale platí jen pro území USA, netýká se Evropy, proto je aukce v Paříži legální.

Jan Richter, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme