Merkelová se kvůli smrti uprchlíků dovolává pomoci z unie. Je to evropská povinnost, míní

Na zprávu o nálezu kamionu s desítkami mrtvých uprchlíků reaguje řada evropských politiků. Neštěstí zastínilo také konferenci o západním Balkánu ve Vídni. Summit se měl původně věnovat integraci balkánských zemí do Evropské unie, velký prostor tam ale dostala agenda běženců, kteří právě přes Balkán míří do Evropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová, konference Vídeň

Angela Merkelová, konference Vídeň | Zdroj: Reuters

Smrt uprchlíků během vídeňské schůzky komentovala například německá kancléřka Angela Merkelová, podle které by měl tento případ každým otřást. Merkelová ve Vídni řekla, že Evropa má povinnost pomoci uprchlíkům, kterým hrozí smrt.

„Tady v Evropě jsme dokázali žít v míru. Teď je naší povinností pomoci s tím i dalším zemím, aby se i tam stal mír realitou. Kvůli naší vlastní zkušenosti je důležité pomáhat lidem, kteří se oprávněně bojí o svůj život,“ prohlásila Merkelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak na uprchlickou krizi? Téma pro ředitele Organizace pro pomoc uprchlíkům Martina Rozumka

Podle rakouské ministryně vnitra Johanny Mikl-Leitnerové by měl být stát v boji proti pašerákům důslednější.

„Tato tragédie nás všechny zasáhla. Pašeráci lidí jsou zločinci,“ uvedla.

Rakouská ministryně vnitra také řekla, že čtvrtek je černý den pro Rakousko. Stát chce proto zpřísnit mimo jiné kontroly v mezistátních vlacích nebo v pohraničních oblastech.

Byznys s lidským neštěstím

Podle ředitele Organizace pro pomoc uprchlíkům Martina Rozumka ale právě přísnější opatření přispívají k podobně tragickým událostem.

„Bariéry, překážky, kontroly se neustále zvyšují, takže lidé se musí po cestě schovávat a nemají žádnou legální cestu, jak se k ochraně dostat. Proto si myslím, že toto neštěstí není první ani poslední,“ míní.

Kamion byl odstaven už ve středu nedaleko obce Parndorf | Foto: Reuters

Podle Rozumka je jediným východiskem z uprchlické krize přeměnění „nelegálního nebezpečného byznysu“ na „legální cesty“.

„Všichni víme, že lidé se v současné době do Sýrie, Iráku nebo Eritreje vracet nedají. Takže není vůbec důvod, aby museli putovat ze Srbska přes Maďarsko do Německa zavření v kamionu,“ říká.

Rakouská policie našla v odstaveném kamionu desítky mrtvých běženců. Zřejmě se udusili

Číst článek

K přísnějším opatřením proti nelegálním migrantům od letošního června přistoupila například i Česká republika. K tragédii v Rakousku se proto také vyjádřil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Na Twitter napsal, že je třeba důsledně stíhat a trestat převaděče, pro které lidský život neznamená nic. Podle Zaorálka je nutná spolupráce zemí EU, aby tomuto vydělávání na lidském neštěstí dokázali čelit.

Podle vyjádření kancléřky Merkelové na vídeňské konferenci je proto třeba velice rychle problém imigrace vyřešit, a to v „duchu evropské solidarity“.

V souvislosti s uprchlickou krizí a migrací přes balkánské země konference ve Vídni řešila i další sbližování Evropy, konkrétně možný vstup Srbska do Evropské unie. Evropský komisař pro sousedskou politiku a rozšíření Johannes Hahn řekl, že Brusel s Bělehradem brzy zahájí oficiální přístupové rozhovory.

Pavlína Nečásková, Petra Novotná, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme