Města na východě Číny dusí smog. Není vidět na 40 metrů
Mimořádná smogová situace se na východě Číny téměř nezlepšuje. V Pekingu už sice úřady odvolaly červený stupeň ohrožení, ale další města a aglomerace nejvyšší stav naopak vyhlásily.
Lidé s rouškami přes obličej, prázdné dálnice a na mýtných branách nekonečné kolony stojících aut, kterým úřady zakázaly pokračovat v cestě. Východní pobřeží trápí na mnoha místech červený, tj. nejvyšší, stav ohrožení smogem. A podle meteorologů tento stav ještě několik dnů potrvá.
OBRAZEM: Smog v Číně trápí až půl miliardy lidí. Omezení výroby a dopravy nepomáhá
Číst článek
Čínská státní televize každou hodinu aktualizuje seznam uzavřených dálnic a letišť. Hněv řidičů zatím zmenšuje dopravní policie tak, že jim v kolonách rozdává teplou polévku a sendviče.
V Pekingu se situace mírně zlepšuje a úřady už tam nejnebezpečnější – tedy červený stupeň ohrožení – zmírnily na oranžový. Nejhorší situace je momentálně v přístavním městě Tiaenťin a pobřežních provinciích Jiangsu a Shandong. Na některých místech tam viditelnost nedosahuje ani čtyřicet metrů. Předpověď říká, že minimálně do středy se situace nezlepší.
20 minutes. That's how long it takes for this thick cloud of smog to totally envelop the Chinese city of Beijing https://t.co/4WEDVOE114 pic.twitter.com/jy0xInjgWm
— CNN (@CNN) 2. ledna 2017
„Je to daň za průmyslový rozvoj. Ale není možné se s tím smířit, Čína musí hledat cestu, jak znečišťovatele odstranit. Dnes má tenhle problém Čína, ale brzy to potká spoustu rozvojových zemí,“ vysvětluje americká akademička Judith Shapiro a dodává: „V Číně je hlavní příčinou smogu spalování nekvalitního černého uhlí a technologicky zastaralé provozy, kterým chybí odsiřovací zařízení.“ To je znát právě nyní v zimě, kdy je situace nejhorší.