Mezinárodní delegace vyšetřuje nedávné násilnosti na Maledivách

Na souostroví Maledivy dorazila delegace z britského společenství národů, aby v malé zemi prošetřila okolnosti nedávné politické krize. Ta vyvrcholila rezignací prvního demokratického prezident v maledivských dějinách Mohameda Našída. Jeho demisi předcházely demonstrace údajných sympatizantů bývalého režimu a vzpoura důstojníků. Samotný Našíd tvrdí, že byl k odstoupení donucený armádou pod pohrůžkou zabití.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maledivy - ráj v Indickém oceánu

Maledivy - ráj v Indickém oceánu | Foto: Klára Stejskalová

Našídův nástupce v úřadě, Mohamed Wahíd, se snaží rozptýlit podezření, že je přívržencem někdejší diktatury, éry prezidenta Gajúma. Podle Wahída se jeho sesazený předchůdce snaží vyvolat představu, že kdokoliv stojící mimo jeho vládu je spojencem bývalého autoritářského režimu.

Wahíd také popírá, že by se jeho nová garnitura snažila vyměnit Čínu za Indii v roli hlavního spojence. A zpochybňuje nařčení, že se jeho vláda snaží víc nadbíhat islamistům.

Úřadující prezident slíbil, že by se volby na Maledivách mohly konat dřív než na konci příštího roku, jak navrhnul po nástupu do úřadu. Podmínkou toho je ale klid na rovinatých ostrovech v Indickém oceánu, které zažily ve dnech po Našídově odstoupení střety mezi tábory politických rivalů.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme