Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Ministři zahraničí Ruska a Číny varovali před vojenským zásahem proti KLDR

Šéfové diplomacie Ruska a Číny varovali před vojenským zásahem proti severokorejskému režimu. KLDR minulý týden provedla další jaderný test, který mimo jiné odsoudila i Rada bezpečnosti OSN. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov i jeho čínský kolega Jang Ťie-čchi dnes uvedli, že test by se neměl stát záminkou k vojenskému zásahu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov i jeho čínský kolega Jang Ťie-čchi

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov i jeho čínský kolega Jang Ťie-čchi | Zdroj: Reuters

Ministři zahraničí Ruska a Číny jaderný test KLDR odsoudili, ale zároveň upozornili, že ho nelze zneužívat k vnějšímu vojenskému vměšování. Jakákoli akce proti KLDR musí být podle nich schválena v rámci OSN, kde mají Rusko a Čína právo veta jako stálí členové Rady bezpečnosti.

„Jsme proti provedení jaderného testu v Severní Koreji. Rada bezpečnosti OSN musí na podobné akce adekvátně zareagovat. Ale reakce musí být zaměřena na zajištění míru na Korejském poloostrově,“ řekl čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch'.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vztahu Ruska a Číny k Severní Koreji jsme ve Stalo se dnes mluvili s politologem Michalem Romancovem z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Jednání, kterého se kromě KLDR, Ruska a Číny účastní i Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko, má zastavit budování severokorejského jaderného potenciálu. KLDR ale od rozhovorů jednostranně odstoupila.

„Jak ruská federace, tak Čína daly najevo, že si sice uvědomují, že to, co se děje na korejském poloostrově je vážné, ale nehodlají připustit, zejména Čína, otěže z rukou,“ uvedl ve Stalo se dnes politický geograf Michal Romancov z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podle něj tak představitelé obou zemí dali najevo jak Američanům, tak Britům, že bez jejich svolení nelze se situací vůbec nic dělat.

Romancov připomněl, že o možnosti vojenského zásahu proti režimu KLDR se teoreticky uvažuje už velmi dlouho. „Jihokorejci si uvědomují, že severokorejský režim díky svým zbrojním kapacitám představuje velice výrazné ohrožení. Ale od teoretických úvah k praktickému řešení je podle mě ještě daleko,“ dodal.

Upozornil zároveň, že dokud bude mít Severní Korea podporu Moskvy nebo Číny, nemá mezinárodní společenství možnost, jak KLDR odradit od dalších jaderných testů.

„Všechno záleží na tom zejména jakým způsobem se vůči KLDR budou chovat Číňané. A ti dali najevo, že to co se teď v KLDR děje, se jim až tak nelíbí. Což si myslím, že z hlediska světového společenství je pozitivní informace,“ dodal politický geograf Michal Romancov.

Jan Richter, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme