Putin přijal Fica. ‚Česká vláda zajistila, abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem,‘ říká Lipavský

Ruský prezident Vladimir Putin přijal slovenského premiéra Roberta Fica, který je v Rusku na pracovní návštěvě. Podle agentury TASS to v neděli oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Asi tři hodiny po ohlášení začátku jednání uvedl, že rozhovory skončily. Jednat měli o dodávkách plynu. O tom mluvil Fico také s Volodymyrem Zelenským. „Z pohledu Kyjeva to je prostě způsob, jak Rusko může dále financovat válku,“ říká pro Český rozhlas Ondřej Soukup.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 22:18 22. 12. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fico na návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě 25. srpna 2016 (archivní foto)

Fico na návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě 25. srpna 2016 (archivní foto) | Zdroj: Profimedia

Ruské televize odvysílaly kolem 17.30 hodin středoevropského času záběry ze začátku jednání mezi Putinem a Ficem, uvedla agentura AFP. Slovenský premiér je jedním z mála představitelů států Evropské unie, kteří navštívili Rusko po začátku jeho invaze na Ukrajinu. 

Moskva a Bratislava se podle mluvčího Kremlu na nedělním jednáni dohodly před několika dny. O Ficově návštěvě Ruska se spekulovalo od konce týdne, protože srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že Fico se chystá jednat s Putinem o dodávkách plynu. Agentura TASS uvedla, že Putin se slovenským premiérem naposledy bilaterálně jednal v roce 2016

Krátce po zahájení rozhovorů mezi Putinem a Ficem Peskov řekl, že se dá očekávat, že se povedou jednání o dodávkách plynu z Ruska na Slovensko. Slovensko odebírá plyn od ruské společnosti Gazprom. Ukrajina už ale od začátku příštího roku nechce dovolit tranzit této ruské komodity přes své území, což Bratislava kritizuje. Podobný problém má i Maďarsko.

Kvůli postoji Ukrajiny, která odmítá prodloužit smlouvu o tranzitu ruského plynu dál do zemí Evropské unie i po 1. lednu, je pokračování dodávek prakticky nemožné, uvedl Fico na facebooku. Dodal, že představitele EU o cestě do Moskvy informoval už v pátek.

„Je potřeba říct, že Ukrajina prostě může tranzit plynu zablokovat, je to její rozhodnutí, ta smlouva prostě vyprší. A pokud Ukrajina nebude chtít přes svoje území dodávat ruský plyn, tak s tím ani Putin, ani Fico nebudou mít co udělat,“ komentuje pro Český rozhlas Ondřej Soukup.

Politické reakce

Na Ficovu cestu už reagují čeští politici. „Naše politika míří opačným směrem než do Ruska. Česká republika proto podnikala opatření k energetické nezávislosti na Rusku,“ uvedl premiér Petr Fiala z ODS.

„Byla to česká vláda, která zajistila nezávislost na ruských energetických dodávkách tak, abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem,“ napsal na sociální síti X ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (nestr.).

„Setkání slovenského premiéra Roberta Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem musí Česko respektovat,“ řekl Českému rozhlasu člen zahraničního výboru Jiří Kobza z SPD. Slovensko je podle něj samostatný stát s vládou, kterou si samo zvolilo. Je tak čistě na nich jakou dělají zahraniční politiku. Česko by tomu podle něj mělo pouze přihlížet. 

Jednání s Putinem

Krátce po zahájení invaze na Ukrajinu jednal s ruským prezidentem rakouský kancléř Karl Nehammer, a to v dubnu 2022. Jeho diplomatickou cestu označili tehdy někteří kritici za naivní.

Letos v červenci navštívil Putina maďarský premiér Viktor Orbán. Návštěva vyvolala odsouzení ze strany Kyjeva a lídrů některých evropských zemí. Předseda maďarské vlády cestu vysvětloval snahou o ukončení války na Ukrajině. Svoji výpravu do Moskvy nekonzultoval s Evropskou unií a vyrazil za Putinem na vlastní pěst jen několik dní poté, co Budapešť převzala půlroční předsednictví EU.

‚Odveta a destrukce.‘ Ruský prezident Putin pohrozil odpovědí na sobotní útok na Kazaň

Číst článek

Maďarští představitelé jednali o dodávkách plynu v Rusku i nedávno. Maďarska se týká podobný problém s tranzitem jako Slovenska. S Putinem telefonicky hovořil v polovině listopadu německý kancléř Olaf Scholz.

Slovenský premiér už ve čtvrtek řekl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se kterým Fico jednal na okraj summitu EU v Bruselu, úplným odmítáním tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu poškozuje zájmy Slovenska.

Zelenskyj naopak tvrdil, že Kyjev dovolí jen tranzit plynu z jiných zemí, tedy ne z Ruska. V reakci na stížnosti Bratislavy, že zastavením tranzitu přijde o peníze, ukrajinský prezident uvedl, že jeho země přichází o daleko více. Ukrajina se od února 2022 brání ruské vojenské invazi.

Fico v listopadu oznámil, že se příští rok v květnu chystá do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války, kam ho pozval Putin. Opoziční strany na Slovensku Ficovu chystanou cestu do Ruska kritizovaly. Fico už dříve řekl, že je připraven hovořit s Putinem a že po skončení války na Ukrajině chce obnovit standardní vztahy s Ruskem. Fico kritizuje protiruské sankce EU a vojenskou pomoc západních zemí Ukrajině.

Ficovu cestu na sociálních sítích hájil slovenský vicepremiér Tomáš Taraba, který byl zvolen na kandidátce třetí vládní strany SNS. Podle něj se premiér snaží zajistit, aby na Slovensku bylo „čím topit za normální ceny“. Ostatní dvě vládní strany se nevyjádřily.

edr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme