Na mnoha místech Evropy se připomíná konec 1. světové války
Před 92 lety v jedenáct hodin a jedenáct minut definitivně skončila první světová válka. Miliony obětí na bitevních polích i mezi civilisty připomenou dnes vzpomínková shromáždění na mnoha místech Evropy. Jedním z nich bude i belgické město Ieper známější ale jako Ypry. Právě tam Němci poprvé použili bojový plyn chlorin a později i yperit, který dostal jméno právě podle tohoto města.
Každý rok se do Yprů sjíždějí členové spolků vojenské historie a někdy i veteráni z války, která předčila tu první v počtu obětí i hrůzách, které způsobila. Pro své padlé připravila letos Kanada vzpomínku v podobě promítání 68 tisíc jmen zabitých vojáků na zeď jednoho z domů v Yprech. Jména se budou promítat několik nocí.
Hlavní vzpomínkový obřad se odehraje u Menenské brány, kudy spojenečtí vojáci odcházeli na frontu. Hradební valy u brány budou pokryté umělými vlčími máky jako symboly bitevních polí. Trubači pak padlým zahrají poslední slavnostní nástup.
Své padlé si připomenou i Britové
U příležitosti výročí ukončení první světové války si oběti válek připomenou i Britové. V jedenáct hodin bude celá země držet minutu ticha. Lidé si tak připomenou všechny ty, kdo položili životy ve válečných konfliktech.
Tuto tradici zahájil král Jiří V. v roce 1919. Britská legie, organizace válečných veteránů, také pořádá sbírky pro invalidy a jiné sociálně slabší vysloužilce. Na prodej jsou vlčí máky za dobrovolný příspěvek. Letos legie počítá s výnosem 36 milionů liber.
Hlavní upomínková akce však bude v neděli, kdy královna a představitelé vlády položí věnce válečným obětem u kenotafu na ulici Whitehall v centru Londýna.