Na nemoc SARS zemřelo v Asii dalších 13 lidí
Smrtelný virus SARS si během dneška vyžádal 13 nových obětí v Číně, Hongkongu a na Filipínách. Čína navíc hlásí 125 nových případů této nemoci, z toho 89 v Pekingu. Čínské úřady varují, že uzavřou jakoukoli oblast, jakmile se tam objeví nemocný člověk. Městem se proto šíří poplašné zprávy. Pekingská vláda ale odmítá tvrzení, že v metropoli platí výjimečný stav.
Mobilní telefon pípne a na displeji naskočí zpráva: "Vyhněte se Pekingské komerční bance na bulváru Juang-men - mají tam SARS." Varovné zprávy podobného znění se objevují i na webových stránkách. Místní úřady se takové informace snaží prostřednictvím státního rádia a televize dementovat. Autorům poplašných zpráv pak hrozí sedm let za mřížemi.
Šeptanda se ulicemi šíří rychlostí blesku - všichni se totiž obávají karantény a následné izolace. V každém případě jsou stanice podzemní dráhy prázdné, město křižují autobusy bez cestujících a na čtyřech hlavních nádražích čekají netrpělivé davy na svůj vlak do relativního bezpečí.
Dvě ženy, které tento týden pobývaly na infekční klinice Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na SARS, jsou už v pořádku doma. Nákaza se u nich nepotvrdila.
Šest pacientů s tímto onemocněním bylo zatím zjištěno ve Velké Británii - všichni infekci přežili. Někteří obyvatelé Britských ostrovů upozorňují na malé preventivní kontroly na asijských a kanadských letištích.
Britská vláda oznámila, že má jasnou strategii pro infekci SARS - podle náměstkyně ministra zdravotnictví Hazel Blearsové je státní zdravotnictví dostatečně vybaveno a lékaři jsou plně informováni stejně jako veřejnost. Všech šest pacientů ošetřovaných v Británii bylo propuštěno z nemocnice.
Zpravodajové hlásí, že tisíce britských turistů, kteří chtěli odletět z Číny kvůli této infekci, musely čekat na své lety až čtyři dny a ceny letenek vyskočily vzhůru. Někteří z těch, kteří přiletěli z Číny do Londýna, tvrdili, že před odletem neprošli žádnou kontrolou a stejně tak cestující z Toronta. Hlavní britské pojišťovny zrušily pojistné smlouvy na onemocnění SARS v Číně, Hongkongu a v Torontu.