Čína zahajuje vojenské cvičení u Tchaj-wanu. Tam přiletěla předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA
Čína bezodkladně zahájí námořní a letecké cvičení ve vzdušném prostoru severně, jihozápadně a jihovýchodně od Tchaj-wanu, uvedlo podle agentury Reuters velitelství čínských východních sil. Učiní tak v odpovědi na „nedávné kroky Spojených států“, což podle agentury AFP znamená úterní návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.
Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu je jasnou provokací a Čína má právo přijmout opatření na ochranu své svrchovanosti, napsala agentura Reuters.
Tchajwanci jsou na takovéto chování zvyklí, říká sinoložka o čínských hrozbách a návštěvě Pelosiové
Číst článek
Ve středu se má Pelosiová setkat s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a podle zasvěcených zdrojů, které citovala agentura Reuters, je na programu také schůzka se skupinou aktivistů otevřeně kritizujících stav lidských práv v Číně.
„Návštěva naší kongresové delegace na Tchaj-wanu je poctou neochvějnému závazku Spojených států podporovat tchajwanskou demokracii,“ uvedla Pelosiová v prohlášení krátce po přistání v Tchaj-peji. „Americká solidarita se 23 miliony obyvatel Tchaj-wanu je dnes, kdy svět stojí před volbou mezi autokracií a demokracií, důležitější než kdy jindy.“
Peking cestu odsoudil a oznámil, že Čína bezodkladně zahájí námořní a letecké cvičení ve vzdušném prostoru severně, jihozápadně a jihovýchodně od Tchaj-wanu. Několikadenní cvičení s ostrou střelbou se má konat v šesti různých oblastech ve vodách kolem Tchaj-wanu.
Mezitím tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že Čína vyslala směrem k Tchaj-wanu 21 letadel, z toho 18 stíhaček. Mezi zbylými je letadlo včasné výstrahy a letadlo elektronického boje, informovala agentura AP.
Podle prohlášení tchajwanského ministerstva obrany na twitteru letouny vstoupily do oblasti na jihozápadě takzvané identifikační zóny vzdušné obrany (ADIZ). ADIZ není totožná s tchajwanským teritoriálním vzdušným prostorem; zahrnuje mnohem větší oblast, která se částečně překrývá s čínským vzdušným prostorem a zahrnuje dokonce i část čínské pevniny.
Čína návštěvu odsoudila
„(Návštěva Nancy Pelosiové) podkopává mír a stabilitu v Tchajwanské úžině a vysílá vážně míněný signál separatistickým silám usilujícím o ‚nezávislost Tchaj-wanu‘,“ uvedlo čínské ministerstvo v prohlášení, které zveřejnila oficiální tisková agentura Nová Čína.
„Čína se proti tomu důrazně ohrazuje a ostře to odsuzuje. Na světě existuje pouze jedna Čína, Tchaj-wan je nezcizitelnou součástí čínského území a vláda Čínské lidové republiky je jedinou legální vládou zastupující celou Čínu,“ dodalo čínské ministerstvo zahraničí.
Už před samotnou návštěvou Peking uvedl, že pokud Pelosiová navštíví Tchaj-wan, který Čína pokládá za svou odpadlickou provincii, nebude čínská armáda nečinně přihlížet. „Američtí politici, kteří si v otázce Tchaj-wanu zahrávají s ohněm, neskončí dobře,“ řekl čínský ministr zahraničí Wang I.
Pelosiová zřejmě navštíví Tchaj-wan. Jak zareaguje Čína? Může to znamenat vojenský konflikt?
Číst článek
Bílý dům mezitím varoval Čínu před přehnanou reakcí na cestu Pelosiové na Tchaj-wan a vyslal čtyři válečné lodě na „rutinní“ nasazení východně od ostrova, informoval server NDTV.
Podle místních médií Čína před příletem Pelosiové na Tchaj-wan uzavřela vzdušný prostor nad Tchajwanskou úžinou pro všechna civilní letadla
Na letišti v tchajwanské metropoli Tchaj-peji se shromáždily davy lidí skandujících: „Vítejte, Pelosiová!“ Uvítali tak přílet stroje, který byl od svého startu z Kuala Lumpuru nejsledovanějším letounem na světě, jak se uživatelé internetu snažili zjistit, jestli Pelosiová po skončení oficiální návštěvy Malajsie skutečně zamíří na Tchaj-wan.
Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky „jedné Číny“ na ostrově neexistuje samostatná politická entita. Tchaj-wan přitom od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.
Spojené státy sice ostrovní stát oficiálně neuznávají, udržují s ním ale obchodní vztahy a poskytují mu zbraně, jsou největším dodavatelem vojenské techniky.