Naši záchranáři jsou zpátky - přistáli v Pardubicích
Letadlo s českými záchranáři už je přistálo, ale v Pardubicích. V Praze to nebylo možné kvůli špatnému počasí. Zpátky doma je 18 Čechů, kteří od soboty pomáhali v nejhůře postiženém městě Bam. Z Íránu odjely skupiny záchranářů z dalších šesti zemí. Na vyprošťování zasypaných lidí se podílelo kolem 1700 záchranářů. Teď nastoupí zdravotníci a humanitární pracovníci. Počty mrtvých jsou ale katastrofální. Íránské úřady je dnes odhadly na více než 50 000. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na představitele vedení provincie Kermán, který chtěl zůstat v anonymitě. Potvrzených je však 28 tisíc.
Iránské úřady i humanitární organizace se nyní snaží řešit situaci těch, kteří tragédii přežili. Jejich osudy přiblížila stanici BBC Rana Sidani z Červeného kříže. "Nikomu nezůstala střecha nad hlavou, nefunguje elektřina, chybí voda a lidé, kteří přežili, mají velké trauma. Někteří sedí apaticky vedle svých zničených domovů říkají, že ztratili své blízké a že už nechtějí žít."
Bez střechy nad hlavou zůstalo v Íránu přes 70 tisíc lidí. K humanitární pomoci pro postižené pátečním ničivým zemětřesením proto vyzvala i Organizace spojených národů. Podle mezinárodního práva jsou osoby, které zemětřesení přežily, považovány za vysídlence, a ti mají právo na nové bezpečné bydlení. OSN připomíná, že íránská vláda nemá zřejmě kapacity, aby zaručila respektování všech těchto práv, a vyzvala proto mezinárodní společenství, aby na tyto potřeby přispěly.
Čeští záchranáři se vrátili do Čech. Z oblasti postižené zemětřesením odlétají i další specializované týmy, které spolu s Čechy dorazily mezi prvními. Velitel českého záchranářského týmu major Petr Vodička je s výsledky mise do města Bam spokojen. Problémy, ke kterým docházelo při koordinaci prací označil za pochopitelné vzhledem k rozsahu katastrofy. Skutečnost, že Češi zachránili jednu živou ženu a našli 51 obětí označil major Vodička za úspěch. Docházelo však i k situacím, kdy některé záchranné týmy prohledávaly trosky, ve kterých už dřívě bezvýsledně hledaly jiné. velitel českých zíchranářů má za to, že zřejmě při odklízení trosek zmizely značky, které na místě nechal první tým.
Vojenské letadlo dovezlo do oblasti pomoc za šest milionů korun - jde zejména o stany, přikrývky a tablety na čištění vody. Do Íránu dnes odjede deset až dvanáct dobrovolných záchranářů z Liberce. Pojedou třemi terénními vozy. Cesta jim může trvat až šest dní. Jak říká koordinátor akce Martin Fryč, tým je složen z lidí, kteří už mají zkušenosti z podobných katastrof. "Jsou to zdravotníci, hasiči, vojáci, kterým armáda umožnila vycestovat. Je tam potřeba především zajistit organizaci, aby se humanitární pomoc dostala tam, kam má a pak některých konkrétních věcí, například prostředky pro úpravu pitné vody, elektrocentrály, prostředky na výrobu tepla."
Pomoc obyvatelům Íránu organizují i nevládní organizace. Peněžitou sbírku už vyhlásil Český červený kříž, Česká katolická charita i ADRA. Na povolení zřídit konto čeká také společnost Člověk v tísni, která sbírku vyhlásí zřejmě dnes.